Wydarzenie
21-30.06.2019

29. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

29. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie
Opis grafiki: nałożone na siebie dwa zdjęcia większy - liść palmowy, mniejsze - namiot rozbity na pustyni. Na tych grafikach biała plansza z napisem - 29. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, 21.06-30.06.2019, fot. materiały promocyjne

Tematem 29. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie będzie ziemia – jeden z żywiołów; miejsce budujące tożsamość, przechowujące pamięć i tworzące przyszłość.

21-30 (piatek - niedziela) 

Centrum tegorocznej edycji FKŻ znajdzie się w specjalnie w tym celu postawionym Namiocie FKŻ. Tuż obok synagogi Wysokiej, naprzeciw Chederu – klubu festiwalowego – stanie oryginalny wielofunkcyjny namiot, który będzie gościł festiwalowe wykłady, warsztaty, spotkania, część wydarzeń muzycznych – tam też działał będzie Cheder i festiwalowa strefa chill outu.

W Namiocie FKŻ odbędą się wykłady m.in. z Yossim Klein Halevim, Prof. Janem Grabowskim, Rabinem Bozem Pashem, Danem Bahatem, Tovą Dickstein oraz Januszem Makuchem. W ramach Programu Literackiego zaplanowano rozmowy np. z Witem Szostakiem, Maciejem Zarembą-Bielawskim, czy też Agatą Maksimowską i prof. Deborah Lipstadt.

Odbędą się też happeningi artystyczne oraz cenione przez publiczność już od wielu lat warsztaty klezmerskie z Deborah Strauss i Sanne Moricke oraz śpiewu jidysz – z Jeffem Warschauerem. Wieczorami w Namiocie zagrają: Mała Orkiestra Dancingowa, Abrao, DJe z telawiwskiego TEDERu. Tam też czeka Was kilka programowych niespodzianek!

W programie muzycznym nie zabraknie różnorodności: muzyka klezmerska (Emil Kroitor, Michael Winograd) zabrzmi obok muzyki sefardyjskiej i mizrachowej (Raymonda Abecassis, The Piyut Ensemble); tradycyjny śpiew kantoralny (kantorzy: Israel Rand, Yoni Rose, Avraham Kirshenbaum) znajdzie się obok nowoczesnych gatunków muzycznych (Ola Bilińska, Uzi Navon, Emmanuel Witzthum), czy też serii imprez DJ-skich, zorganizowanych wspólnie z Tederem. W różnych nieoczywistych konfiguracjach pojawiała się będzie na FKZ również najlepsza krakowska orkiestra – Sinfonietta Cracovia.

Nie zabraknie kultowego koncertu Szalom na Szerokiej (sobota, 29 czerwca 2019). Po raz pierwszy na festiwalowych scenach zagoszczą imprezy z izraelskim hip-hopem.

Festiwalowi towarzyszy 128 wydarzeń przygotowanych przez partnerów wydarzenia.