Koncert

Kelly-Marie Murphy

Kelly Marie Murphy, Azrieli Music Prize Sinfonia Varsovia & goście w Muzeum POLIN
OPIS ZDJĘCIA: PORTRET KOBIETY (KELLY-MARIE MURPHY) W BOGATO ZDOBIONEJ BLUZCE BEZ RĘKAWÓW, MA JASNE KRĘCONE WŁOSY, fot. Alan Dean

Muzyka Kelly-Marie Murphy, często określana jako "zapierająca dech w piersiach" (Kitchener-Waterloo Record), "pełna wyobraźni i wyrazu" (The National Post), "atak na zmysły mocno przyspieszający puls" (The Globe and Mail), czy "Bartok na sterydach" (Birmingham News).

Jest szeroko znana w Kanadzie. Kompozytorka napisała wiele zapadających w pamięć utworów dedykowanych czołowym kanadyjskim muzykom, zarówno solistom jak i zespołom, m.in. orkiestrom symfonicznym Toronto, Winnipegu i Vancouver, Gryphon Trio, Jamesowi Campbellowi, Shaunie Rolston, Kwartetowi Smyczkowemu Cecilia and Afiara oraz Judy Loman.

Dr Murphy zdobyła – oprócz stypendiów naukowych w Kanadzie i Europie – liczne nagrody za swoje kompozycje, ostatnio Nagrodę Azrieli za Zamówienie Kompozytorskie 2018 czy Nagrodę Marii Anny Mozart przyznawaną przez orkiestrę symfoniczną Nowej Szkocji. Kariera Kelly-Ann Murphy wystartowała po zdobyciu przez nią pierwszej nagrody oraz Nagrody Publiczności w Konkursie Młodych Kompozytorów Radia CBC w 1994 roku (w kategorii kwartetów smyczkowych). Od tamtej pory jej muzyka nieustannie rozbrzmiewa w wykonaniu wybitnych solistów i zespołów w najlepszych salach koncertowych na całym świecie – takich jak Carnegie Hall w Nowym Jorku czy Mozarteum w Salzburgu – oraz na falach radiowych w 22 krajach. Jej muzykę interpretowali tak znamienici dyrygenci jak Sir Andrew Davis, David Brophy, Bramwell Tovey czy Mario Bernardi.

Kelly-Marie Murphy urodziła się w bazie wojskowej NATO na Sardynii, a wychowała w bazach Kanadyjskiej Armii w różnych zakątkach Kanady. Rozpoczęła studia nad kompozycją na uniwersytecie w Calgary pod kierunkiem Wiliama Jordana i Allana Bella, następnie obroniła doktorat z kompozycji na uniwersytecie w Leeds w Wielkiej Brytanii pod kierunkiem Philipa Wilby. Po wielu latach mieszkania w stanie Washington DC, gdzie została sklasyfikowana przez amerykańskie Służby ds. Imigracji i Naturalizacji jako „obcy z wyjątkowymi zdolnościami”. Obecnie mieszka i pracuje w Ottawie.

kellymariemurphy.com