Koncert

Sharon Azrieli

Wybitny sopran Sharon Azrieli jest rozpoznawany na całym świecie – od Nowego Jorku do Tokio, od Tel Awiwu do rodzinnego miasta śpiewaczki - Montrealu.

Od debiutu w roli Julii (w Romeo i Julii) do najnowszej kreacji Giocondy (w La Gioconda) i Neddy (w Pajacach), Sharon jest podziwiana za "nieodparty urok" ("Sarasota Herald Tribune") oraz za "niesłychanie piękny, pełen uczucia głos" ("Ha’aretz"). Sharon Azrieli debiutowała w Metropolitan Opera w Nowym Jorku w listopadzie 2018 roku jako "niezwykle wiarygodna i pełna życia" ("Montreal Gazette") Dolcina w Siostrze Angelice Pucciniego. W marcu 2019 roku wystąpiła w Letnich Nocach Berlioza z Orkiestrą Kameralną z Montrealu, dwukrotnie koncertowała w Izraelu, a następnie wystąpiła w roli Marceliny w Weselu Figara z orkiestrą National Arts Centre Orchestra z Ottawy pod batutą Alexandra Shelleya.

Dorobek sceniczny Sharon Azrieli zawiera główne role operowe, m. in. Liu w Turandocie z Nową Operą Izraelską, Zuzanna w Nocach Figara z Canadian Opera Company czy rola w Adrianie Lecouvreur z orkiestrą l'Opéra National de Paris à la Bastille. Artystka występowała z najlepszymi orkiestrami świata takimi jak Orchestre Symphonique de Montréal pod batutą Kenta Nagano, orkiestrą Carnegie Hall z Alexem Qianem i Tracy Resseguie, a także występowała w światowych premierach Harry’ego Stafylakisa i Jamesa Stephensona. Jej ulubione utwory to: Kaddish Bernsteina, Requiem Verdiego i Stabat Mater Dvoraka.

Dr Sharon Azrieli obroniła licencjat z historii sztuki na Vassar College, a następnie ukończyła studia z projektowania wnętrz i ilustracji na Parsons School of Design. Studiowała śpiew w Juilliard School of Music, otrzymała tytuł magistra, a następnie obroniła pracę doktorską na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu w Montrealu. Artystka zasiada w radach wielu filantropijnych organizacji, m.in. America Israel Cultural Foundation, McGill Chamber Orchestra, McCord Museum, National Arts Centre Youth Education Program, Opera Cares Foundation, a także Azrieli Foundation. Jest prezeską rady Azrieli Group, równocześnie udzielając się aktywnie w wielu innych przedsięwzięciach biznesowych. Jest członkiem jury w konkursie architektonicznym Azrieli Architectural Prize oraz w konkursie Grand Prix du Conseil des Arts de Montréal.

www.sharonazrieli.com