Koncert

Yoav Talmi

Maestro Yoav Talmi jest uznawany za jednego z najwybitniejszych izraelskich dyrygentów-kompozytorów na arenie międzynarodowej. W trakcie swojej długoletniej kariery był wielokrotnie nagradzany; prowadził też zajęcia mistrzowskie w USA, Europie, Ameryce Południowej, na Dalekim Wschodzie, w Nowej Zelandii i w Izraelu.

Przez 13 lat pełnił rolę Dyrektora Artystycznego Orkiestry Symfonicznej Miasta Quebec (1988-2011). Był również Głównym Dyrygentem Orkiestry Symfonicznej w Hamburgu (2000-2004), Dyrektorem Muzycznym Orkiestry Symfonicznej w San Diego (1989-1996), gościnnie pełnił funkcję Głównego Dyrygenta Orkiestry Symfonicznej w Monachium (1979-1980). Był Dyrektorem Muzycznym Filharmonii w Arnhem (1974-1980) oraz Dyrektorem Muzycznym Orkiestry Kameralnej Izraela (1984-1988 i 2013-2014). Yoav Talmi był też jednym z założycieli Nowej Opery Izraelskiej w Tel Awiwie i jej pierwszym Dyrektorem Muzycznym (1985-1989). Obecnie szefuje Wydziałowi Dyrygentury na Uniwersytecie w Tel Awiwie.
 
Maestro Talmi zrobił międzynarodową karierę dyrygencką na kilku kontynentach. W samej Europie pracował ze wszystkimi orkiestrami londyńskimi, z Filharmonią Berlińską, z Royal Concertgebouw Orchestra, z orkiestrami symfonicznymi Wiednia i Pragi, z filharmoniami z Oslo, Sztokholmu, Helsinek, Rotterdamu i Warszawy, z Orchestre National de France, z Tonhalle z Zurychu i z Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie. Yoav Talmi występował też z NHK Symphony i z New Japan Philharmonic Orchestra z Tokio. W Ameryce Północnej występował z orkiestrami z Pittsburga, Detroit, St. Louis, Houston, Dallas, Indianapolis, Montrealu, Vancouver, Rochester i Seattle, a także z Los Angeles Chamber Orchestra, New York Chamber Symphony, Ottawa’s National Arts Centre Orchestra oraz Orchestra of St. Luke’s z Nowego Jorku.
 
Yoav Talmi wydawał płyty w wytwórniach takich jak Chandos, Decca, EMI, Naxos, Teldec, CBC Records, Atma oraz Analekta. Jego nagranie Symfonii IX Bucknera z Filharmonią z Oslo otrzymało prestiżową nagrodę francuską Grand Prix du disque, a płyta z muzyką Schoenberga i Czajkowskiego nagrana z Izraelską Orkiestrą Kameralną dla wytwórni Teldec została wybrana Płytą Miesiąca przez magazyn „Fono-Forum”. French Showpieces, nagranie ze skrzypkiem Jamesem Ehnesem i z Quebec Symphony zostało wybrane Płytą Miesiąca przez magazyn Repertoire.
 
Yoav Talmi urodził się w Izraelu. Ukończył Rubin Academy of Music (dzisiaj Buchmann-Mehta School of Music na Uniwersytecie w Tel Awiwie) oraz Juilliard School of Music, gdzie studiował zarówno kompozycję jak i dyrygenturę. Otrzymał też honorowy doktorat z Laval University.
Maestro Talmi otrzymał wiele laurów podczas swojej długoletniej kariery, począwszy od Koussevitzky Memorial Conducting Prize (1969) czy zwycięstwa w konkursie Rupert Conductor’s Competition (1973). Wśród licznych nagród wymienić należy Nagrodę Premiera Izraela (2013, za kompozycję), ACUM (2018, Avidom Prize for Composer's Achievement of the Year), nagrodę Izraelskiego Ministra Kultury (2009, Frank Pelleg Prize za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki) oraz nagrodę Miasta Quebec (the Quebec City Medal za udział w obchodach 400-tnych urodzin miasta w 2008 roku).
 
W czerwcu 2009 roku Yoav Talmi otrzymał tytuł Oficera Orderu miasta Quebec [Officer of the L’Ordre national de Quebec]. Artysta współpracuje z agencją Schmidt Artists International Inc.