Edukacja

SZKOŁA PODSTAWOWA 7-8: O młodych dla młodych (spacer z kartą zadań)

O młodych dla młodych (spacer z przewodnikiem z kartą zadań). Na zdjęciu: grupa młodzieży z przewodniczką stoi wokół podświetlonej gabloty w przestrzeni wystawy stałej, szukają informacji.
O młodych dla młodych (spacer z przewodnikiem z kartą zadań). Na zdjęciu: grupa młodzieży z przewodniczką stoi wokół podświetlonej gabloty w przestrzeni wystawy stałej, szukają informacji., fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Opowieść o wyborach życiowych młodzieży żydowskiej w XX wieku.

Samodzielnie rozwiązując zadania i słuchając przewodniczki, uczniowie i uczennice poznają losy młodego pokolenia polskich Żydów. Sprawdzą, jak ich rówieśnicy w wielokulturowej II Rzeczpospolitej odnosili się do tradycji żydowskich i do kultury polskiej, jak patrzyli na świat swoich rodziców i jak wyobrażali sobie przyszłość. Następnie wkroczą z nimi w okres niemieckiej okupacji, poznają sposoby na ratowanie siebie i najbliższych. Na koniec przeniosą się w powojenny świat i usłyszą, jak urodzeni po wojnie polscy Żydzi odpowiadali sobie na pytania: "kim jestem?" i "gdzie jest moje miejsce w świecie?".

Spacer obejmuje część wystawy stałej poświęconą historii XX wieku.