Edukacja

SZKOŁY PONADPODSTAWOWE: Między synagogą a domem rodzinnym. Święta i uroczystości żydowskie

Między synagogą a domem rodzinnym. Święta i uroczystości żydowskie - spacer z przewodnikiem dla szkół, Na zdjęciu: pod dachem rekonstrukcji synagogi w Gwoźdźcu, która znajduje się w centrum wystawy stałej Muzuem POLIN, stoi kilka młodych osób. Wszyscy patrzą w górę na zdobienia dachu.
Na zdjęciu: pod dachem rekonstrukcji synagogi w Gwoźdźcu, która znajduje się w centrum wystawy stałej Muzuem POLIN, stoi kilka młodych osób. Wszyscy patrzą w górę na zdobienia dachu, fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Spacer tematyczny wprowadzający w świat zwyczajów i tradycji żydowskich.

Młodzi zwiedzający, wspólnie z przewodnikiem, poszukają odpowiedzi na pytania: Kim jest rabin? Dlaczego Żydzi obchodzą szabat? Kiedy w ciągu roku nadchodzi czas pokuty i żalu za grzechy? Kiedy rozpoczyna się żydowski nowy rok? Dowiedzą się, jak religijni Żydzi obchodzą święta oraz jakie żydowskie obrzędy towarzyszą narodzinom, wejściu w dorosłość, założeniu rodziny i śmierci. Odwiedzą dom żydowski i poznają potrawy, które pojawiają się na stołach w dni świąteczne. Wejdą też do barwnego wnętrza synagogi oraz staną pod baldachimem ślubnym i odczytają umowę małżeńską. Wizyta na wystawie stworzy okazję do stawiania poważnych pytań o trwałość i przemiany żydowskich tradycji.

Spacer nie obejmuje części wystawy poświęconej II wojnie światowej oraz okresowi powojennemu.