Edukacja

SZKOŁY PONADPODSTAWOWE: O młodych dla młodych (spacer z kartą zadań)

O młodych dla młodych - spacer z kartą zadań dla szkół ponadpodstawowych. na zdjęciu: Młodzież szkolna w galerii Na żydowskiej ulicy, stoi wokół parkietu, na którym pokazane są kroki popularnego przed wojną tanga.
O młodych dla młodych - spacer z kartą zadań dla szkół ponadpodstawowych. na zdjęciu: Młodzież szkolna w galerii Na żydowskiej ulicy, stoi wokół parkietu, na którym pokazane są kroki popularnego przed wojną tanga, fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Spacer poświęcony wyborom życiowym młodzieży żydowskiej w XX wieku.

Samodzielnie rozwiązując zadania i słuchając przewodniczki, uczniowie i uczennice poznają losy młodego pokolenia polskich Żydów. Sprawdzą, jak ich rówieśnicy w wielokulturowej II Rzeczpospolitej odnosili się do tradycji żydowskich i do kultury polskiej, jak patrzyli na świat swoich rodziców i jak wyobrażali sobie przyszłość. Następnie wkroczą z nimi w okres niemieckiej okupacji, poznają sposoby na ratowanie siebie i najbliższych. Na koniec przeniosą się w powojenny świat i usłyszą, jak urodzeni po wojnie polscy Żydzi odpowiadali sobie na pytania: „kim jestem?” i „gdzie jest moje miejsce w świecie?”.

Spacer obejmuje część wystawy stałej poświęconą historii XX wieku.