Wydarzenie

16.09.2019

Tworzymy pokój. Wiara w demokracji - czas wyzwań. Konferencja

Afisz z programem konferencji
Opis: Afisz z programem konferencji "Tworzymy Pokój", fot. materiały promocyjne

Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP i Rzecznik Praw Obywatelskich zapraszają na konferencję pt. "Tworzymy pokój. Wiara w demokracji - czas wyzwań", która odbędzie się w Centrum Konferencyjnym Muzeum POLIN.

16 września (poniedziałek), wstęp wolny, wymagana rejestracja - FORMULARZ REJESTRACYJNY >>

Konferencję otworzą bp Jerzy Samiec i dr hab. Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, który jest współorganizatorem przedsięwzięcia.

Punktem wyjścia debaty będzie prezentacja polskich tłumaczeń dwóch dokumentów przygotowanych przez Kościół Ewangelicki w Niemczech ("Kościół ewangelicki i wolnościowa demokracja", "Konsensus i konflikt: polityka wymaga debaty. Dziesięć impulsów") i jednego dokumentu opracowanego przez Światową Federację Luterańską ("Kościół w przestrzeni publicznej"). Teksty są efektem wieloletniej refleksji środowiska ewangelickiego i skarbem całej protestanckiej teologii. Stawiają na nowo pytania o powinności chrześcijan wobec demokracji, obrony jej wartości i pokojowego, pełnego szacunku wobec odmiennych poglądów, rozwiązywania spornych kwestii.

Konferencja, poprzez prezentację dokumentów, dyskusje i warsztaty ma dać impuls do poszukiwania nowych metod współpracy i działania na rzecz wzajemnego zrozumienia. 

Różne perspektywy i światopoglądy spotkają się podczas debaty na temat wpływu religii na demokrację, w której wezmą udział:

  • dr Dominika Kozłowska, redaktor naczelna magazynu "Znak",
  • Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego,
  • prof. Magdalena Środa, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego,
  • dr Piotr Kładoczny, członek zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka,
  • dr hab. Jerzy Sojka, wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. 

Wolność jest darem czy przekleństwem wierzących ludzi? Odpowiedzi podczas debaty udzielą:

  • abp Wojciech Polak, prymas Polski,
  • bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego,
  • bp Karin Johannesson z Kościoła Szwecji,
  • rabin Małgorzata Kordowicz,
  • mufti Tomasz Miśkiewicz.

Konferencję poprzedzi nabożeństwo w kościele Świętej Trójcy w Warszawie, które przypomni o 80. rocznicy tragicznego wydarzenia, jakim było spalenia kościoła podczas działań wojennych we wrześniu 1939 r. a także warsztaty przygotowane Helsińską Fundację Praw Człowieka, Fundację Konrada Adenauera, Rzecznika Praw Obywatelskich i Klub Inteligencji Katolickiej. Warsztaty będą poruszać takie kwestie, jak odróżnianie prawdy od fałszu, odpowiedzialność w działaniach na rzecz pokoju, sprzeciw wobec hejtu oraz konieczność walki z ubóstwem. 

09.08.2019