Portal edukacyjny Niemilknące Echa/Eternal Echoes

Interaktywny portal Niemilknące Echa to nowe narzędzie dla nauczycielek i nauczycieli oraz edukatorek i edukatorów uczących przedmiotów humanistycznych do pracy z uczniami nad tematami Zagłady i praw człowieka.
To, co wyróżnia portal to propozycje interaktywnych zajęć opartych na relacjach Ocalałych z Zagłady Żydów i Romów, wybory tekstów źródłowych, ikonografii i dodatkowych pomocy dla nauczycieli. Uczniowie mają okazję poznać historię z perspektywy jednostek - osób które doświadczyły całego okrucieństwa nazistów i ich pomocników.
Na portalu znajdują się wideo relacje Ocalałych i gotowe ćwiczenia, które umożliwiają poznanie historii II wojny światowej, jej genezy oraz skutków i prowokują do zastanowienia się, co z tej wiedzy wynika dla nas, żyjących współcześnie.
Zachęcamy do korzystania z portalu: www.eternalechoes.org
Portal składa się z 3 modułów tematycznych:
- Relacje świadków
- Propozycje zajęć
- Wskazówki dla nauczyciela
Portal Niemilknące Echa powstał w ramach 3-letniego projektu edukacyjnego, dzięki dofinansowaniu udzielonemu przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+. Zostanie uruchomiony i zaprezentowany podczas międzynarodowej konferencji „Niemilknące Echa/Eternal Echoes” w Muzeum POLIN.
Projekt był realizowany wspólnie przez:
- Szwedzki Komitet Przeciw Antysemityzmowi – koordynatora projektu
- Fundację Zachor dla Pamięci Społecznej (Węgry)
- Stowarzyszenie Memoriala Hebraica w Simleu Silvaniei (Rumunia)
- Instytut Jidysz na Uniwersytecie w Wilnie (Litwa)
- Uniwersytet w Klagenfurcie (Austria)
- Instytut Tolerancji w Łodzi
- Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN