Muzeum

Chór POLIN - nabór do projektu - zakończony

Chór POLIN - Czytanie wystawy Gdynia - Tel Awiw w Muzeum POLIN - na zdjęciu grupa dorosłych osób, ubranych galowo (białe koszule, czarne żakiety i garnitury. Śpiewają. Stoją pod krętymi schodami pomalowanymi na biało.
Na zdjęciu grupa dorosłych osób, ubranych galowo (białe koszule, czarne żakiety i garnitury. Śpiewają. Stoją pod krętymi schodami pomalowanymi na biało, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Rozpoczynamy nabór do projektu Chóru POLIN, który będzie towarzyszył wystawie czasowej "Gdynia – Tel Awiw". Projekt obejmuje cykl bezpłatnych warsztatów muzyczno-performatywno-edukacyjnych oraz trzy publiczne pokazy.

W związku z wyczerpaniem limitu miejsc nabór do projektu został zakończony. Dziękujemy za tak duże zainteresowanie.

Chór POLIN, społeczny chór działający przy Muzeum Historii Żydów Polskich, rozpoczyna przygotowania do kolejnego projektu. Zapraszamy osoby zainteresowane wspólnym działaniem – przedstawicieli i przedstawicielki różnych grup, osoby młodsze i starsze, śpiewające amatorsko i profesjonalnie, kobiety i mężczyzn, imigrantów i imigrantki, przedstawicieli i przedstawicielki różnorodnych grup mniejszościowych i większościowych.

Najbliższy projekt Chóru POLIN będzie towarzyszył wystawie czasowej "Gdynia – Tel Awiw", opowiadającej o modernistycznych ideach założycielskich obu miast. Jako materiał wyjściowy do pracy chóru posłużą obiekty, archiwalia, narracje audio-video i inne materiały wchodzące w skład wystawy, w tym fragmenty opisów kuratorskich. "Czytanie wystawy" złożone z muzyki, ruchu i słowa stanie się jednocześnie performatywnym oprowadzaniem, propozycją nowej formy obcowania z treściami ekspozycji.

Projekt obejmuje cykl bezpłatnych warsztatów muzyczno-performatywno-edukacyjnych oraz trzy publiczne pokazy.

Spotkania warsztatowe będą odbywały się od połowy listopada do końca stycznia (z przerwą świąteczno-noworoczną) w środy i czwartki, w godzinach wieczornych. Chór POLIN tworzy w procesie grupowym, konieczny jest udział w całym cyklu warsztatów (możliwe jest opuszczenie max dwóch spotkań).

Informacje: echomicka@polin.pl, tel. +48 22 47 10 354

Prowadzenie projektu:

  • Anna Szwajgier – kompozytorka, autorka muzyki do instalacji dźwiękowych, filmów animowanych i wideo, absolwentka teorii muzyki Akademii Muzycznej w Krakowie oraz kompozycji i sztuki dźwiękowej Oxford Brookes University;
  • Jakub Pałys – pedagog, akompaniator, trener wokalny, kompozytor;
  • Ewa Chomicka – kuratorka i koordynatorka Chóru POLIN.

Chór POLIN to społeczny chór działający od 2014 roku przy Muzeum Historii Żydów Polskich. Oprócz tradycyjnych technik pracy z głosem chór poszukuje też niestandardowych, eksperymentalnych środków wyrazu. Dźwięki, melodie i interpretacje powstają w wyniku indywidualnych i grupowych poszukiwań emisyjnych, rytmicznych i brzmieniowych.

Projekty chóru łączą w sobie obszary muzyki, performatyki i pracy z przestrzenią.  Chór tworzył już koncerty, performanse, działania towarzyszące wystawom czasowym, nagrywał ścieżki dźwiękowe do alternatywnych audioguide’ów, tworzył ścieżki dźwiękowe do filmów i spektakli, przygotowywał chórowe interwencje w programy innych wydarzeń.

Współpracował m.in. z Seanem Palmerem, Zorką Wollny, Bogną Burską, zaś instytucjonalnie – m.in. z Zachętą Narodową Galerią Sztuki czy Biennale Warszawa.  W każdym kolejnym projekcie chór stara się pójść o kilka kroków do przodu, bądź o kilka kroków w bok w stosunku do wcześniejszych realizacji.