Koncert

Mark Glanville

Mark Glanville studiował filologię klasyczną i filozofię na Uniwersytecie Oksfordzkim zanim otrzymał stypendium aby kontynuować edukację na wydziale śpiewu w Royal Northern College of Music. Jako członek National Opera Studio zadebiutował z Opera North.

Jako solista tejże Opery wcielał się w role Króla Trefl ("Miłość do Trzech Pomarańczy"), Króla ("Aida"), Nourabada ("Poławiacze pereł"), Hobsona ("Peter Grimes") oraz Ojca ("The Jewel Box"). Z Operą Szkocką Mark Glanville wcielił się w rolę Komandora ("Don Giovanni"), z Operą Lizbońską, Nową Operą Izraelską i Operą Zuid wcielił się w rolę Króla Trefl, natomiast z Operą z Omahy wyśpiewał rolę Ferranda ("Trubadur"). Podczas koncertów występował jako bas z Lordem Menuhinem, Danielem Gattim, Pascalem Tortelierem, Sir Davidem Willcocksem czy Stanisławem Skrowaczewskim. Nagrania zawierają "L’Assedio di Calais" i "Anna Bolena" Dionizettiego, "Mszę w G-dur" Schuberta, "A Yiddish Winterreise" oraz "Di Sheyne Milnerin".

W sezonie 2010/2011 jego recital, "A Yiddish Winterreise", został wykonany w Centrum Kennedy’ego w Waszyngtonie, w Symphony Space w Nowym Jorku, w Chicago Cultural Center, w Purcell Room oraz podczas Leeds Lieder Festival, a wydane nakładem wytwórni Naxos. Drugi recital, "Di Sheyne Milnerin (Piękna młynarzówna)", został wykonany w Symphony Space oraz w St. John’s, w Smith Square w sezonie 2011/2012 i wydany na płycie nakładem wytwórni Nimbus.

Mark Glanville powrócił do Centrum Kennedy’ego w marcu 2016 roku, aby zaprezentować nowy program muzyki żydowskiej pt. "Wandering Stars" (Wędrujące gwiazdy). Nowy program Marka, "Citizen of Nowhere: Weinberg, a Sung Life", miał swoją premierę na uniwersytecie manchesterskim w 2018 roku, a następnie był wykonywany w Purcell Room w lutym 2019 roku. Wtedy to Mark Glanville został zaproszony do wyśpiewania pieśni Wajnberga przy akompaniamencie Opery Izraelskiej w kwietniu 2019 roku. Płyta z nagraniem tego występu ukaże się w 2019 roku.

Mark Glanville publikuje w magazynach "Opera Now", "The Singer", "Classical Music Magazine", "The Royal Opera House", "The Times Literary Supplement", "The Jewish Quarterly", "Mosaic" oraz w "The Jewish Chronicle". Jego wspomnienia zatytułowane "The Goldberg Variations" (Wariacje Goldberga), wydane przez wydawnictwo Harper Collins na przełomie 2003/2004 roku zostały nominowane do nagród Wingate Prize for Jewish Literature oraz do National Sporting Club Award.