Koncert

Kremerata Baltica

Na zdjęciu Kremerata Baltica z Gidonem Kremerem na czele (w białej koszuli w środku orkiestry). Zespół stoi na dziedzińcu, przed schodami do budynku.
Kremerata Baltica, fot. Angie Kremer Photography

Dwadzieścia lat temu Gidon Kremer stworzył idealne warunki do muzycznej rewolucji. Światowej sławy skrzypek zaprezentował swoją nową inicjatywę na austriackim festiwalu Lockenhaus latem 1997 roku. Narodziny Kremeraty Baltica - składającej się z dwudziestu trzech wybitnych młodych muzyków z Łotwy, Litwy i Estonii - zostały powitane owacją na stojąco. Od tamtej pory orkiestra urzeka publiczność na całym świecie graniem z niepohamowaną radością i układaniem programów koncertów z wielką wyobraźnią.

Kremerata Baltica powstała z determinacji Gidona Kremera do dzielenia się swoim bogatym doświadczeniem z młodymi kolegami z krajów bałtyckich. Proces przygotowania zespołu, w którym nie ma miejsca na kompromisy artystyczne, bazuje na przywiązaniu do doskonałości i kreatywności.

Oprócz eksplorowania dzieł z głównego nurtu, Kremerata Baltica wykonywała także światowe premiery utworów, między innymi Leri Auerbach, Leonida Desyatnikova, Giyi Kancheli, Arvo Pärta, Georgsa Pēlecisa, Alexandra Raskatova, Valentina Silvestrova, Victora Kissine'a, Sofii Gubaiduliny i Pēterisa Vasksa.

Repertuar Kremeraty Baltiki znajduje odzwierciedlenie w nagradzanej dyskografii obejmującej wszystko, od kompletu koncertów skrzypcowych Mozarta z Gidonem Kremerem, oktetu George’a Enescu i Tango Ballet Astora Piazzolli po prawykonania kompozycji Kancheli, Kissine'a i Pärta. Album "After Mozart" wydany przez Nonesuch Records zdobył nagrody Grammy i ECHO Klassik w 2002 roku, a albumy z dziełami George'a Enescu i Mieczysława Wajnberga otrzymały nominacje do nagrody Grammy.

Kremerata Baltica występowała w ponad 50 krajach, zagrała ponad 1000 koncertów w 600 miastach. Regularnie pojawia się na wielu koncertach i festiwalach, w tym w berlińskim Schloss Neuhardenberg, bawarskim Schloss Elmau i innych.

W ostatnich latach zespół poszerzył swoją działalność o koncert „To Russia with love”, który odbył się w berlińskiej Filharmonii w 2013 roku, aby zwrócić uwagę na prawa człowieka w Rosji. Najnowszy projekt „Pictures from the East” - wspólne przedsięwzięcie z syryjskim artystą Nizarem Ali Badrem - podkreśla dramatyczną sytuację uchodźców z obszarów dotkniętych konfliktem na Bliskim Wschodzie.

Od 2003 roku Kremerata Baltica organizuje własny festiwal na Łotwie.

W  latach 2016-17 Kremerata Baltica świętowała 20. rocznicę swojego istnienia i 70. urodziny Gidona Kremera, organizując trasy koncertowe na Bliskim Wschodzie, w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji.