Głosy z warszawskiego getta

W maju przewodniczki i przewodnicy Muzeum POLIN zaproszą Was do swoich domów. W krótkich, filmowych opowieściach „Głosy z warszawskiego getta” przedstawią historie Racheli Auerbach, Emanuela Ringelbluma, Mary Berg i Cywii Lubetkin.
- 2 - 23 maja 2020 (soboty), godz. 19.30 - premiery
- online na naszej stronie internetowej oraz w serwisach społecznościowych Facebook i YouTube
- kup online "Archiwum Ringelbluma. Antologia" >>
Mieli oni różne doświadczenia życiowe, wywodzili się z różnych środowisk, ale wszyscy pozostawili świadectwa, które kształtowały pamięć kolejnych pokoleń o Zagładzie Żydów.
Rachela Auerbach, przed wojną dziennikarka i literatka, kierowała w getcie kuchnią dla głodujących, prowadząc jednocześnie dziennik.
Historyk, Emanuel Ringelblum, uznał za swoją misję gromadzenie dokumentów dotyczących życia Żydów w dzielnicy zamkniętej i – wraz z gronem współpracowników – stworzył konspiracyjne archiwum getta warszawskiego.
Zapiski Mary Berg, która w getcie znalazła się jako nastolatka, są z kolei niezwykłym świadectwem dorastania w czasach okrucieństwa i śmierci.
Cywia Lubetkin, członkini Żydowskiej Organizacji Bojowej, uczestniczka obu warszawskich powstań, swoje wspomnienia spisała dopiero po wojnie. Muzeum Bohaterów Getta, które współtworzyła, gdy zamieszkała w Izraelu, oraz zeznania złożone podczas jerozolimskiego procesu niemieckiego zbrodniarza, Adolfa Eichmanna w 1961 r., budowały pamięć o tych, którzy, tak jak ona, zaangażowali się w czynną walkę z Niemcami.
Program cyklu "Głosy z warszawskiego getta"
- 2 maja - Rachela Auerbach: „Ona jest kapkę uparta ale co to za talent”. Zapomniana reportażystka z getta warszawskiego.
Prowadzi Katarzyna Jankowska
- 9 maja: Emanuel Ringelblum: wojenna misja historyka
Prowadzi dr Mariusz Jastrząb
- 16 maja: Mary Berg: młodość w cieniu wojny
Prowadzi Julia Chimiak
- 23 maja: Cywia Lubetkin: kobieta na czas wojny i pokoju
Prowadzi Katarzyna Jankowska