Dyskusja
13.10.2020

Czytelnia POLIN online: Ziemia pamięta

Okładka książki Katarzyny Kobylarczyk i zaproszenie na spotkanie 13 października
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Z Katarzyną Kobylarczyk, Joanną Fikus, Ireneuszem Krzemińskim rozmawiać będzie Marek Zając.

Inspiracją do debaty jest książka Katarzyny Kobylarczyk "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany" i wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN "Tu Muranów". Oba wydarzenia (książka i wystawa) odnoszą się do pamięci i jej odzyskiwania. To właśnie wokół wspólnej przeszłości buduje się tożsamość pamięci narodu. Ale istnieje pamięć, która budzi opór, pamięć negowana, pamięć niechciana.

"Strup" to opowieść o kraju, który w imię przyszłości miał zapomnieć o swoich upiorach, ale mu się to nie udało. Katarzyna Kobylarczyk przemierza Hiszpanię szlakiem zamordowanych i zaginionych. Bohaterów narodowych i tych, którzy mieli być zapomniani. Ofiar i zbrodniarzy. Rodzin, które chcą szukać, i tych, które nie chcą rozdrapywać starych ran. Natomiast wystawa "Tu Muranów" ukazuje historię dawnych mieszkańców warszawskiego osiedla, stale obecną w fundamentach miasta.

Katarzyna Kobylarczyk – reporterka, pisarka. Publikowała w m.in. "Dzienniku Polskim", "Polityce", "Gazecie Wyborczej" i "Tygodniku Powszechnym". Za książkę "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany" otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.

Ireneusz Krzemiński –  socjolog, profesor nauk humanistycznych, zajmuje się problematyką związaną z antysemityzmem, stereotypami narodowymi, socjologią zmian społecznych. Członek zarządu polskiego PEN Clubu. Członek Rady Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Od 2010 członek Rady Gospodarczej przy Premierze RP.

Joanna Fikus – kierowniczka Działu Wystaw w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz członkini zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Marek Zając – dziennikarz i publicysta, przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz Birkenau, od roku 2006 sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Dyrektor stacji telewizyjnej Polsat Rodzina. Laureat Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka.


Współorganizatorem wydarzenia jest Centrum Myśli Jana Pawła II.