Warsztaty
7.03.2021 - online

Rodzinny Bal Purimowy

Na obrazie widzimy grafikę promocyjną Bal Purimowy
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Kim była Królowa Estera i co się wydarzyło na dworze u króla Ahaszwerosza? Wystarczy, że 7 marca włączycie komputer, a w jednej chwili przeniesiecie się do bajecznego świata purimowej opowieści. 

Podczas Rodzinnego Balu Purimowego upieczemy wspólnie słynne, tradycyjne hamantasze (inaczej uszy złego Hamana), przebierzemy się w zrobione własnoręcznie maski i będziemy śpiewać  i tańczyć w rytm tradycyjnych pieśniach purimowych. Muzyce towarzyszyć będzie opowieść,  którą przygotuje dla nas Katarzyna Jackowska Enemuo z muzykami a całość ubarwi niezwykła scenografia powstała na warsztatach z najmłodszymi przyjaciółmi króla Maciusia.  

PROGRAM:

 • Film otwarcia, z którego dowiemy się czym jest święto Purim i jakie tradycje są z nim związane.
  11:00 | Facebook >> 
   
 • Robimy w kuchni bałagan, czyli warsztaty z pieczenia hamantaszy – rodzinne warsztaty kulinarne
  11:10-11:40 | Facebook >>

Święto Purim kojarzy się głównie z pysznymi, kruchymi ciasteczkami w kształcie sakiewki, nadziewanymi makiem, dżemem i innymi dodatkami. To słynne hamantasze, które piecze się na całym świecie nazywając je „uszami Hamana” lub „kieszeniami Hamana”. Warsztat prowadzi Renata Płotczyk, a pomagać jej w kuchni będą Tymon, Emilka z mamą Asią.

Przed warsztatami przygotujcie niezbędne składniki:

 • 2 szklanki mąki
 • 150 g pokrojonego na małe kawałki zimnego masła
 • ½ szklanki cukru pudru
 • 2 jajka
 • 1 łyżeczka esencji migdałowej lub waniliowej
 • ½ łyżeczki soli
 • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
 • masa do napełniania w zależności od upodobań (dżem, masa czekoladowa, masa makowa) 

Przepis pochodzi z książki „Restauracja BESAMIM. Tradycyjne Przepisy na dania polskiej kuchni żydowskiej”. 
 

Na naszym wydarzeniu opublikujemy pliki do pobrania z pięknymi wzorami masek. Zachęcamy do ich wydrukowania i własnoręcznego ozdabiania. Na pewno przydadzą się w czasie naszego balu. Czekamy także na zdjęcia z najpiękniejszymi maskami na naszym wydarzeniu!

Słuchowisko „O złym Hamanie i dzielnej królowej Esterze”

12:10-12:30 | Facebook >>

Poznacie historię pięknej i mądrej królowej Estery. Dzięki błyskotliwości i wierze udaje się jej, wraz z pokornym Mardocheuszem, pokonać nikczemnego Hamana, który chce zgładzić Żydów żyjących na dworze króla Persji, Achaszwerosza.

 • Świętujemy Purim Śpiewająco – teledysk purimowy ze scenografią przygotowaną przez dzieci
  12:30-13:00 | Facebook >>

Świętujemy odmianę losu, odwagę i radość. I przyszedł czas na bal – nie może zabraknąć na nim szalonych tańców, muzyki i śpiewu. Dlaczego bal? Ano dlatego, że czasem zły los się odwraca – a kiedy się odwraca – trzeba świętować! Zapraszamy przed ekrany. Wysłuchajcie opowieści o odważnej Esterze, której towarzyszy żywa muzyka oparta na tradycyjnych pieśniach purimowych i tanecznych brzmieniach. Opowiemy, zaśpiewamy, zagramy, zatańczymy, a potem może nawet oszalejemy z radości, kto wie? Autorką spektaklu jest Katarzyna Jackowska-Enemuo, usłyszycie w nim też cymbały, oud, klarnet i inne instrumenty. Z kolei barwną scenografię przygotowali nasi najmłodsi przyjaciele Króla Maciusia.

Artyści: 
Katarzyna Jackowska-Enemuo: opowieść, śpiew, akordeon, baraban 
Mateusz Szemraj: cymbały, oud 
Damian Szymczak: klarnet
Dziękujemy za przyjacielską pomoc Antkowi Sojce (warmairsound).

Ilustracje do scenografii teledysku przygotowali: Alicja, Krzysztof, Alon, Naomi, Helena, Krysia, Esterka, Marianna, Zofia, Lea, Róża, Mateusz, Zosia, Małgosia, Jagienka, Eleonora.

Podczas zabaw „U króla Maciusia” przygotowaliśmy dla Was przeróżne piękne maski do samodzielnego wykonania.

Zobaczcie szczegóły odwiedzin >>

 • Zapraszamy na rodzinne zwiedzanie wystawy stałej!
  6 i 7 marca audioprzewodniki dla dzieci w wieku 6-12 lat i ich dorosłych opiekunów są dostępne w kasach muzeum w promocyjnej cenie 5 zł.

 

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl