Film

"Syn Szawła" (reż. László Nemes)

Muzeum POLIN oraz Gutek Film zapraszają na pokaz online filmu "Syn Szawła" (reż. László Nemes).

  • Film dostępny będzie na platformie: player.gutekfilm.pl
  • Po bezpłatny kod na pokaz prosimy zgłaszać się pod adresem: [email protected] wyłącznie w dniach 8-12 marca 2021.
  • Kod należy aktywować między 13.03 godziną 19.00 a 14.03 godziną 18.59. Po aktywacji kod będzie ważny przez 24 godziny.
  • Uwaga! Liczba kodów jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
"Syn Szawła" / Saul Fia
Reżyseria: LászlóNemes
Scenariusz: László Nemes, Clara Royer
 

Opis filmu:

Rok 1944, Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był.

Debiut 38-letniego László Nemesa – nagrodzony Grand Prix na tegorocznym festiwalu w Cannes – przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła.

"Syn Szawła" powstał z głębokiej potrzeby autentyczności, a drobiazgowa dokumentacja i produkcja zajęły twórcom pięć lat. Być może dlatego Claude Lanzmann, twórca legendarnego dokumentu "Shoah", przeciwnik filmowych inscenizacji Zagłady, podszedł po seansie do Nemesa i podziękował mu za film.

"Syn Szawła" to perfekcyjny, porażający i trzymający w napięciu obraz, który przejdzie do historii kina.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl