Patronat POLIN
8-12.09.2021

Wydarzenia muzyczne na Pardes Festival – Spotkaniach z Kulturą Żydowską

Pardes Festival przywraca pamięć Żydów polskich: żydowskich miasteczek, żydowskiej muzyki, nieistniejącego świata i na zawsze wymazanego z polskiego krajobrazu kulturowego żydowskiego życia.

  • 8-12 września 2021
  • Kazimierz Dolny / Janowiec 

Organizatorzy proponują trzy różne gatunkowo koncerty muzyczne, wszystkie trzy wyjątkowe. Wydarzenia muzyczne w programie Pardes Festival 2021 wplecione zostały w określony kontekst i wpisane w scenariusz wydarzeń festiwalowych tak, aby goście festiwalowi poznali bogactwo świata muzycznego kojarzonego z idiomem żydowskim w jego wielu wymiarach.

Pierwsze wydarzenie muzyczne Pardes Festival na finał programu w Kazimierzu Dolnym to koncert Tubis Trio (10 września, piątek, godz. 20:00, Hotel Berberys). Usłyszymy utwory Dawida Bajgelmana, słynnego żydowskiego skrzypka, dyrygenta i kompozytora we współczesnych jazzowych aranżacjach lidera zespołu Macieja Tubisa. Językiem muzyki XXI w. Tubis Trio oddaje klimat i emocje przedwojennych i wojennych utworów Bajgelmana.

W janowieckim programie Pardes Festival organizatorzy proponują na finał pikniku w skansenie koncert Kapeli Niwińskich ze specjalnym udziałem wybitnej śpiewaczki folkowej Justyny Piernik (11 września, godz. 17:00). Wyruszymy w muzyczną podróż w czasie i w przestrzeni: tam, gdzie krzyżują się polne drogi z czterech stron świata, bite gościńce ze Wschodu na Zachód, zakurzone dukty z Południa na Północ, do przydrożnych zajazdów i austerii na przedmieściach małych miasteczek, na peryferiach i kresach mocarnych państw.

W niedzielę, 12 września, godz. 16:30, w dniu upamiętnienia żydowskiej społeczności Janowca, organizatorzy zapraszają do kościoła Św. Stanisława bp.m i św. Małgorzaty na koncert na organy i klawesyn w wykonaniu Weroniki Janyst. W programie muzyka epoki baroku, m. in. utwory Salomone Rossiego (rabina i kompozytora na dworze w Mantui), Girolamo Frescobaldiego, Johanna Jakoba Frobergera, Johanna Sebastiana Bacha.

Program festiwalu>>
Zachęcamy do śledzenia facebooka festiwalowego>> 

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski są patronami honorowymi Pardes Festival.