Patronat POLIN
20.09.2021

"Ostatnie fastrygi" – Irit Amiel w rozmowie z Agnieszką Piśkiewicz-Bornstein

Okładka książki "Ostatnie fastrygi" Irit Amiel
fot. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego

Ostatnie, bezkompromisowe dzieło Irit Amiel. Rozmowa-rzeka, w której prawie dziewięćdziesięcioletnia pisarka ujawnia wiele nieznanych dotąd faktów biograficznych, krytycznie odnosi się do literatury (swojej i innych piszących), opowiada o bolesnych początkach mieszkania w Izraelu i wiecznej, choć trudnej tęsknocie za Polską.

W wędrówkach po rozległych krainach dzieciństwa, młodości i dorosłości niestrudzenie towarzyszy Amiel jej sekretarka, Agnieszka Piśkiewicz-Bornstein. Czytelnik po raz pierwszy może przyjrzeć się ich przyjaźni, poznać współpracę, zobaczyć z bliska warsztat pisarki, dowiedzieć się, kim jest tajemnicza, młoda przyjaciółka sędziwej Irit, bez której nie powstałoby Życie – tytuł tymczasowy. Silna, władcza kobieca narracja przeplata się tu z pobłażliwymi żartami i trudnymi wyznaniami.

Książka dla miłośników literatury faktu, biografii, rozmów-rzek. Uzupełniona o przypisy, posłowie oraz niezwykle bogaty i kolorowy rodzinny album pisarki. Zdecydowanie do czytania i oglądania.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego.

Muzeum POLIN objęło książkę patronatem honorowym.