Lampka chanukowa z Warszawy – 1000 PLN
![Chanukija składająca się z podstawy o czterech ażurowych nóżkach, na której umieszczone zostało 8 nasadek na świece. Za nasadkami umieszczony został pionowy zaplecek ozdobiony płaskorzeźbami prezentującymi odwołujące się do symboliki żydowskiej przedstawienia.](/sites/default/files/styles/isohead_8/public/2021-10/MPOLIN_M72_003.jpg?itok=1YTMtelc)
Warszawska chanukija – dzięki widocznej od spodu podstawy sygnaturze wiemy, że przedmiot został wyprodukowany w warszawskiej Fabryce Wyrobów Srebrnych i Platerowanych Józefa Frageta, jednej z najsłynniejszych wytwórni XX wiecznej Warszawy. Prezentowana lampka została znaleziona po wojnie w ruinach getta warszawskiego.
Chanuka to Święto Świateł, obchodzone przez osiem dni, rozpoczynające się dwudziestego piątego dnia miesiąca kislew, czyli zazwyczaj w okolicach przełomu listopada i grudnia. Na pamiątkę zwycięstwa Machabeuszy i cudu chanukowego przez osiem dni zapala się światła w specjalnej ośmioramiennej lampie lub świeczniku chanukowym – chanukiji.
Partnerem projektu "Zaopiekuj się obiektem" jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, jeden ze współzałożycieli Muzeum POLIN, posiadający status organizacji pożytku publicznego. Darowizny w ramach projektu są zbierane przez Stowarzyszenie i mogą być odliczone od podatku.