Zbiory

Naczynie do mycia rąk – ZAOPIEKOWANY

Miedziane naczynie służyło do rytualnego obmycia rąk. Tego typu przedmioty używane były przez pobożnych Żydów zarówno w domu, jak i w synagodze.

Zgodnie z prawem żydowskim dłonie powinny być obmyte aż po nadgarstki, każda trzykrotnie. Pierwsze obmycie następuje tuż po przebudzeniu, dlatego przygotowane naczynie powinno stać w pobliżu łóżka. Następnie, w ciągu dnia ręce myte są rytualnie przed każdym posiłkiem zawierającym chleb czy po skorzystaniu z toalety. Po każdym rytualnym obmyciu wypowiadane jest błogosławieństwo al netilat jadajim. Obiekt nie może być prezentowany w gablocie w Centrum Informacji Historycznej.

Obiekt został objęty patronatem przez Monikę i Tomasza Skrok. "Naszej Córce Poli, by jej tożsamość związana z historią rodziny była inspiracją dla wspaniałego życia".

Zachęcamy do opieki nad pozostałymi obiektami.

Partnerem projektu "Zaopiekuj się obiektem" jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, jeden ze współzałożycieli Muzeum POLIN, posiadający status organizacji pożytku publicznego. Darowizny w ramach projektu są zbierane przez Stowarzyszenie i mogą być odliczone od podatku.

Logo Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny