Muzeum
12.11.2021

Nagroda POLIN 2021: Ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń!

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Z radością informujemy, że rozpoczęliśmy przyjmowanie zgłoszeń w konkursie Nagroda POLIN 2021. 30 listopada trafi ona do osoby lub organizacji aktywnie działającej na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Kandydatów do nagrody można zgłaszać za elektronicznego formularza do 30 września. Łączna wysokość nagród pieniężnych dla finalistów konkursu wynosi 60 tysięcy złotych.

Celem konkursu jest promocja postaw i działań zgodnych z misją muzeum. Laureatami nagrody są osoby lub organizacje, które swoimi działaniami chronią pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniają się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku. Nagroda jest przyznawana od 2015 roku.

Spośród zgłoszonych kandydatur kapituła konkursu nominuje, nagradza i wyróżnia osoby lub organizacje pozarządowe, które w ostatnich latach wykazały się ważnym, niezwykłym działaniem, postawą, dziełem czy wypowiedzią  o istotnym wpływie na społeczną świadomość historii polskich Żydów oraz na budowanie relacji polsko-żydowskich.

– Nagroda POLIN to wyraz naszego uznania i wdzięczności dla ludzi, którzy utrwalają polsko-żydowskie dziedzictwo, pielęgnują pamięć, odkrywają lokalną historię, a w konsekwencji – szerzą wiedzę o wielokulturowej przeszłości Polski i budują mosty między przeszłością a przyszłością. Dzięki Nagrodzie POLIN chcemy promować godne podziwu postawy, licząc na to, że staną się one inspiracją i impulsem do działania dla innych – mówi Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2021.

Konkurs składa się z dwóch etapów: w pierwszym zgłoszenia są zbierane i weryfikowane, a w drugim finalistów i laureata konkursu wyłania kapituła (link do kafla ze składem kapituły). Do 30 września każdy może zgłosić swojego kandydata poprzez elektroniczny formularz (link do formularza). Poza główną nagrodą kapituła konkursu może przyznać wyróżnienia, a dyrektor Muzeum POLIN – Nagrodę Specjalną.

Finał konkursu odbędzie się 30 listopada o godzinie 20:00 na naszej stronie na Facebooku oraz na naszym kanale w serwisie YouTube. Podczas wirtualnej uroczystości ogłoszone zostaną wyniki konkursu, a także premierowo zaprezentowane zostaną filmowe reportaże z miejsc, w których na co dzień działają finaliści Nagrody POLIN 2021.

 

Mecenasem konkursu Nagroda POLIN 2021 jest Jankilevitsch Foundation.

Współorganizatorem finału konkursu Nagroda POLIN 2021 jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Nagrody pieniężne ufundowali Tomek Ulatowski, Znamienity Darczyńca Muzeum POLIN, Wiktor Askanas i Ewa Masny-Askanas, Agata i Avi Ariav oraz anonimowy darczyńca.
 

Konkurs realizowany jest w ramach projektu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" i współfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl