Żydowskie dziedzictwo kulturowe
Zgłoszenia do 30.11.2021

Chór POLIN prowadzi nabór do kolejnego projektu

Kadr z filmu We Can't Come from Nothing. Na białym tle czarny prostokąt.
Kadr z filmu "We Can't Come from Nothing", Eliane Esther Boots, prod. Muzeum POLIN

Chór POLIN, społeczny chór działający przy Muzeum Historii Żydów Polskich, rozpoczyna przygotowania do kolejnego projektu. Chór spotka się w nim z osobami, które przekazały do kolekcji Muzeum POLIN różnorodne obiekty, a wraz z nimi – ich historie. Projekt będzie realizowany we współpracy z artystką wizualną Jaśminą Wójcik i kompozytorem Mikołajem Trzaską.

Zgłoszenia:

Zapraszamy osoby zainteresowane wspólnym działaniem – przedstawicieli i przedstawicielki różnych grup, osoby młodsze i starsze, śpiewające amatorsko i profesjonalnie, imigrantów i imigrantki, przedstawicieli i przedstawicielki różnorodnych grup mniejszościowych. Zaproszenie skierowane jest zarówno do osób, które brały już udział w projektach Chóru POLIN, jak i do tych, które chciałyby dołączyć do chórowej społeczności.

Projekt obejmuje cykl spotkań relacyjno-edukacyjnych oraz warsztatów muzyczno-performatywnych. Udział w projekcie jest bezpłatny. Chór POLIN tworzy w procesie grupowym, konieczny jest udział w całym cyklu (możliwe jest opuszczenie maksymalnie dwóch spotkań).

Etapy projektu:

  1. Cykl spotkań z darczyńcami w terminach: 13.12.21, 17.01.22, 21.02.22, 14.03.22 (godz. 17.30-20.30) oraz spotkania w mniejszych grupach ustalane w trybie roboczym pod kątem pracy wideo.
  2. Cykl warsztatów muzycznych w terminach: 9-10-11.05.22, 16-17-18.05.22, 23-24-25.05.22, 6-7.06.22 (godz. 18.00-21.00).
  3. Premiera projektu i występy na żywo – jesień 2022.

Projekt będzie wychodził od spotkania wokół obiektów – pamiątek, fotografii, rzeczy codziennych, dokumentów – które zostały przekazane do kolekcji POLIN przez indywidualnych darczyńców. Za podarowanymi przedmiotami kryją się niezwykłe ludzkie historie: często rodzinne, osobiste, czasami odnalezione lub usłyszane od innych; nieraz gęste od emocji i wspomnień bądź też pełne luk i znaków zapytania; niekiedy wstydliwe, niechciane. Spotkania Chóru POLIN ze społecznością darczyńców oraz poznawanie ich osobistych opowieści stanie się kanwą dwóch równoległych procesów – projektu filmowego prowadzonego przez artystkę Jaśminę Wójcik i muzycznej interpretacji tematu pod przewodnictwem kompozytora Mikołaja Trzaski. Efektem końcowym projektu będzie wideo artystyczne i utwór muzyczny, których premiera odbędzie się jesienią 2022 roku, w ramach obchodów Dnia Darczyńców.

Mikołaj Trzaska o części muzycznej: "Gdy myślę o pracy z chórem, tkanką złożoną z przeróżnych osobowości, szukam narzędzi potrzebnych do wspólnej komunikacji, wyobrażam sobie zbiorową prostą formę, z której wyrasta budowanie wspólnie tworzonych kompozycji. Gdy myślę o darczyńczyniach i darczyńcach, mam w głowie wyrażenie »dzielenie się« i myśl, że muzyka jest właśnie takim darem, wehikułem, przekazem, który łączy w sobie akt dawania i brania w jednym równoległym czasie. Podstawą chórowej pracy chciałbym uczynić nigun, pradawną, prostą żydowską melodię rytualną, pieśń bez słów, która powtarzana bez końca stanie się zarzewiem dla wspólnej improwizacji. Ta zaś z kolei będzie początkiem budowania wspólnej kompozycji, wypełnianej przez kolejne głosy i interpretacje".

Zespół projektu:

Jaśmina Wójcik – artystka wizualna, reżyserka, autorka nastawionych na nasłuch, partycypacyjnych akcji społeczno-artystycznych. Zajmuje się włączaniem i oddawaniem podmiotowości społecznościom pozbawionym widzialności i możliwości wypowiedzi.

Współredaktorka książki "Sztuka ze społecznością" (2018) osnutej wokół jej najszerzej znanego przedsięwzięcia – wieloletniego działania ze społecznością byłych pracowników i pracownic fabryki w Ursusie zwieńczonego nagradzanym pełnometrażowym dokumentem kreacyjnym w jej reżyserii pt. "Symfonia fabryki Ursus".

Mikołaj Trzaska – saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor. Uważany za ikonę jazzowej awangardy w Polsce. Na stałe związany z Gdańskiem. W swoich podróżach muzycznych za cel obrał sobie poszukiwanie wspólnego mianownika między tradycyjną muzyką żydowską i współczesną. 

Patryk Pawlaczyk – koordynator projektu, Dział Zbiorów (Muzeum POLIN).

Ewa Chomicka – kuratorka i koordynatorka Chóru POLIN (Muzeum POLIN).

 

Chór POLIN to społeczny chór działający od 2014 roku przy Muzeum Historii Żydów Polskich. Oprócz tradycyjnych technik pracy z głosem chór poszukuje też niestandardowych, eksperymentalnych środków wyrazu. Dźwięki, melodie i interpretacje powstają w wyniku indywidualnych i grupowych poszukiwań emisyjnych, rytmicznych i brzmieniowych. Projekty chóru łączą w sobie obszary muzyki, performatyki i pracy z przestrzenią. Chór tworzył już koncerty, performanse, działania towarzyszące wystawom czasowym, nagrywał ścieżki dźwiękowe do alternatywnych audioguide’ów, tworzył ścieżki dźwiękowe do filmów i spektakli, przygotowywał chórowe interwencje w programy innych wydarzeń. Współpracował m.in. z Seanem Palmerem, Zorką Wollny, Bogną Burską, Anną Szwajgier, Wojtkiem Blecharzem, Dominikiem Strycharskim, zaś instytucjonalnie – m.in. z Zachętą Narodową Galerią Sztuki czy Biennale Warszawa. W każdym kolejnym projekcie chór stara się pójść o kilka kroków do przodu bądź o kilka kroków w bok w stosunku do wcześniejszych realizacji.

Działania związane z Dniem Darczyńców odbywają się w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe 2.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.