Spotkanie
online

Dziedzictwo Niepodległej – druga seria

Bohaterowie drugiej serii "Dziedzictwo Niepodległej" opowiadają o bohaterach nowej galerii Muzeum POLIN i dziedzictwie, które po sobie zostawili. Małgorzata Szumowska, Hanna Rydlewska, Harel, Justyna Suchecka, Adam Woronowicz, Jan Młynarski, Wojciech Szot  przybliżą nam sylwetki polskich artystów, przedsiębiorców i naukowców żydowskiego pochodzenia, których aktywność przypadła m.in. na lata międzywojenne, tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

W kolejnych odcinkach:

 • Dziedzictwo Niepodległej: opowieść o Samuelu Goldwynie

  Jak przekuć  słaby angielski w biznesowy atut, a doświadczenie w sprzedaży rękawiczek wykorzystać w hollywoodzkiej fabryce snów? Wiedział to Samuel Goldwyn, którego karierę w iście amerykańskim stylu przedstawia reżyserka filmowa Małgorzata Szumowska.

 

 • Dziedzictwo Niepodległej: opowieść o Helenie Deutsch

  Czy przyszłe psycholożki muszą uciekać z domu? Dlaczego nienawidziły jej feministki i czy faktycznie wzniosła się ponad Freuda? O Helenie Deutsch, prekursorce kobiecej psychologii i psychologii kobiet opowiada dziennikarka i dyrektorka wydawnicza "Vogue Polska".

 

 • Dziedzictwo Niepodległej: opowieść o Julianie Tuwimie

  Cały czas szukał swojej tożsamości. Polak czy Żyd? Poeta dziecięcy czy twórca kabaretowy? Patriota czy antysystemowiec? Wygląda na to, że jednocześnie istniało wielu Tuwimów! O nich wszystkich opowiada bloger i recenzent książkowy Wojciech Szot.

 

 • Dziedzictwo Niepodległej: opowieść o Henryku Warsie

  Henryk Wars miał zostać malarzem, ale nie oparł się muzyce. I bardzo dobrze! Jeszcze przed czterdziestką skomponował muzykę do prawie 40 filmów! Czy wojna przerwała tę obiecującą karierę? Co zawdzięcza Johnowi Wayne’owi? O tym wszystkim mówi muzyk i kompozytor Jan Młynarski.

 

 • Dziedzictwo Niepodległej: opowieść o Helenie Rubinstein

  Czy na krakowskim Kazimierzu może się zacząć międzynarodowa podróż, trwająca całe życie? Austria, Australia, Stany, Francja… Helena Rubinstein zdobywała kolejne kraje uzbrojona w mamine receptury i swoją własną bezkompromisowość. Oraz intuicję: na przykład, by doradzać kobietom malowanie się publicznie – opowiada blogerka Harel.

 

 • Dziedzictwo Niepodległej: opowieść o Bruno Schulzu

  Wybitny prozaik? Rysownik? Teraz tak myślimy o Brunonie Schulzu, tymczasem musiał on zarabiać na życie jako nauczyciel. Tylko który nauczyciel potrafi uciszyć rozbrykaną klasę… opowiadając historie? Nic dziwnego, że jego teksty ożywają, gdy czytamy je po cichu – zachwyca się aktor Adam Woronowicz.
 • Dziedzictwo Niepodległej: opowieść o Januszu Korczaku

  „Dobre wychowanie dziecka sprawia, że świat będzie pełen dobrych dorosłych”, „Jeśli nie umie: naucz, jeśli nie wie: wytłumacz, jeśli nie może: pomóż” – to tylko niektóre z myśli Janusza Korczaka.
  – W encyklopediach jest określany jako lekarz, publicysta, pisarz, ale dla mnie to przede wszystkim wychowawca – opowiada o nim dziennikarka i pisarka Justyna Suchecka.

Projekt towarzyszy galerii "Dziedzictwo" – nowej części wystawy stałej Muzeum POLIN.

Projekt "Dziedzictwo Niepodległej" sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wszystko pisane szarymi literami, oprócz członu Kultury w kolorze czerwonym. Obok napisu, po lewej stronie godło Polski.Logo programu Niepodległa. Czerwony napis Niepodległa.