Patronat POLIN
25.03.2022

Premiera filmu "Marzec ‘68"

Kadr z filmu "Marzec '68" Główni bohaterowie - Hania i Aleksander - zwróceni ku sobie, mają zamknięte oczy.
Kadr z filmu "Marzec ‘68". Fot. M. Nieto

Warszawa, rok 1968. Studenci protestują przeciwko bezprawnemu relegowaniu kolegów z uczelni oraz w obronie zdjętych z afisza "Dziadów", które wystawiane były w Teatrze Narodowym przez Kazimierza Dejmka. Wśród protestującej młodzieży są także Hania (Vanessa Aleksander) i Janek (Ignacy Liss). Ich rodziny znajdują się po dwóch stronach marcowej barykady. Młodzi, szaleńczo w sobie zakochani w ogarniętym buntem kraju, walczą o swoje uczucie.

Film "Marzec ‘68" w reż. Krzysztofa Langa to opowieść uniwersalna i ponadczasowa, równie aktualna dzisiaj, jak pół wieku temu. To rzecz o buncie, buncie młodzieży przeciwko władzy, która chce jej odebrać wolność duchową, swobody obywatelskie i poczucie narodowej tożsamości.

Opis filmu

Hania jest studentką szkoły teatralnej w Warszawie, Janek studiuje na politechnice. Poznają się w Teatrze Narodowym na premierze "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka. Przypadkowe spotkanie jest początkiem ich wielkiej miłości. Beztroscy i zapatrzeni w siebie, zupełnie nie interesują się polityką. Ta jednak coraz brutalniej wdziera się w ich życie.

W marcu 1968 roku "Moczarowcy" – grupa skupiona wokół ministra spraw wewnętrznych Mieczysława Moczara – walcząc o wpływy, posługuje się mieszaniną antyinteligenckich, komunistycznych i nacjonalistycznych haseł. Moczar liczy na to, że marcowe demonstracje studentów osłabią pozycję Gomułki w partii, pozbawią go zaufania sowietów i umożliwią przejęcie władzy.

Gomułka chcąc zachować stanowisko, wygłasza antysemickie przemówienie, dając w ten sposób przyzwolenie na wyrzucanie z pracy wybitnych naukowców, ludzi kultury, intelektualistów oraz zwykłych ludzi.

Jedną z osób dotkniętych czystką jest ojciec Hani, znakomity lekarz. Rodzina Hani zostaje bez środków do życia i perspektyw na przyszłość. Jedynym wyjściem z tej sytuacji wydaje się wymuszona emigracja. Hania jednak nie chce wyjeżdżać. Ma tu ukochanego Janka, z którym planują wspólną przyszłość, a jej poczucie tożsamości ukształtowała polska kultura i tradycja.

W domu Janka, gdzie dotąd panowały harmonia i serdeczność, z nieco innych powodów też zaczyna dziać się źle...

Cena, którą Hania i Janek muszą zapłacić za wolność, okazuje się bardzo wysoka. Koło historii przyspiesza: warszawscy studenci protestują w obronie "Dziadów" zdjętych z afisza, a kulminacją protestów jest wiec na Uniwersytecie i jego brutalna pacyfikacja. Podobnie jak setki innych studentów bohaterowie filmu muszą przejść przyśpieszony i bolesny kurs dojrzewania.

W wyniku wydarzeń marcowych Polskę opuszcza około 15 tys. obywateli, w większości pochodzenia żydowskiego.

W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Vanessa Aleksander, Ignacy Liss, Ireneusz Czop, Edyta Olszówka, Mariusz Bonaszewski, Anna Radwan, Marek Kalita.

Reżyser Krzysztof Lang: 

"Należę do pokolenia, dla którego wydarzenia Marca ‘68 roku stały się najważniejszym doświadczeniem życiowym. W znacznym stopniu ukształtowały moją świadomość polityczną i społeczną. Byłem wtedy w klasie maturalnej liceum im. Klementa Gottwalda, skąd wywodziła się znacząca część przywódców buntu studenckiego w Warszawie.

W następstwie wydarzeń marcowych, wielu z moich najbliższych przyjaciół pochodzenia żydowskiego opuściło Polskę, ponieważ ich rodziny zmuszono do emigracji. Byłem świadkiem tych dramatów. Gorycz tamtych chwil pozostała w nas wszystkich do dzisiaj".

 

  • Reżyseria: Krzysztof Lang
  • Scenariusz: Andrzej Gołda,Krzysztof Lang – współpraca
  • Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak
  • Scenografia: Ewa Skoczkowska
  • Muzyka: Bartek Gliniak
  • Kostiumy: Dorota Roqueplo
  • Montaż: Rafał Listopad
  • Charakteryzacja: Liliana Gałązka
  • Dźwięk: Mirosław Makowski, Marcin Ejsmund
  • Produkcja: Telewizja Polska S.A.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN objęło film patronatem honorowym.