Patronat POLIN

Premiera kinowa filmu "Miłość w czasach zagłady”

Grafika przedstawia zdjęcie oficera SS Hansa Wunscha i więźniarki Heleny Citron oraz napis prawdziwa historia, Miłość w czasach Zagłady.
fot. materiały prasowe

Od 19 kwietnia w kinach można obejrzeć film "Miłość w czasach zagłady" izraelskiej reżyserki Mayi Sarfaty. Jest to niezwykła, smutna, ale jednocześnie piękna historia miłości młodej żydowskiej więźniarki, Heleny Citron, i austriackiego oficera SS, Franza Wunscha.

"Miłość w czasach zagłady" to dokument o tragicznej miłości pomiędzy więźniarką a nazistą. Piękna i pełna życia Helena Citron, która w młodości trafiła do obozu, wkrótce znajduje się pod protekcją wysokiego rangą oficera SS, Franza Wunscha, który zakochuje się w niej i jej magnetycznym głosie. Ryzykując egzekucją w razie przyłapania, byli w związku aż do wyzwolenia obozu. Trzydzieści lat później Helena otrzymuje list od żony Wunscha z prośbą, aby "odwdzięczyła się" i zeznawała na korzyść Wunscha w procesie zbrodniarzy wojennych.

Film wyróżnia nie tylko niezwykła historia i wyjątkowo kreatywne wykonanie, lecz także obszerne zeznania naocznych świadków. Yosef Shibek, ocalały z Auschwitz, powiedział:

"Świadectwa w filmie przywołały moje własne wspomnienia z Auschwitz. Dokładnie tak było! W przeciwieństwie do filmów fabularnych o Holokauście, które zwykle wypaczają prawdę i mnie złoszczą. Byłem poruszony trafnością tego filmu i przypomniałem sobie jedno zdarzenie, kiedy niemiecki żołnierz naraził się dla mnie. To współczucie, którego doświadczyłem kiedyś w warszawskim getcie, podobnie jak miłość w filmie, «zatrzymało» zło i okrucieństwo".

Film miał swoją premierę na prestiżowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie. Otrzymał również nagrodę dla Najlepszego Izraelskiego Filmu na Festiwalu Docaviv. Za reżyserię i scenariusz odpowiada młoda izraelska reżyserka Maya Sarfaty – absolwentka wydziału filmowego Uniwersytetu w Tel Awiwie.

Honorowy patronat nad filmem objęło Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.