Wydarzenie
12-15.05.2022

19. Millennium Docs Against Gravity w Muzeum POLIN

Kadr z jakiegoś filmu przedstawia przytuloną do siebie parę.
fot. Millenium Docs Against Gravity

W dniach 12-15 maja w Muzeum POLIN z programem filmów dokumentalnych oraz spotkań z twórcami i bohaterami zagości największy polski festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity. W muzeum odbędzie się również uroczysta gala otwarcia 19. edycji festiwalu, polskie premiery filmów wybitnych dokumentalistów – Hanny Polak i Siergieja Łoźnicy – oraz wyjątkowy koncert Bill Frisell Trio z projektem "The Mesmerists".

 • 14 maja (sobota)
  • godz. 13.30, "Nawalny", bilety: 20 zł, KUP BILET >>
  • godz. 16.00, "Babi Jar. Konteksty", bilety: 20 zł, KUP BILET >>
  • godz. 20.00, Koncert Bill Frisell Trio, bilety: 100 zł, KUP BILET >>
 • 15 maja (niedziela)
  • godz. 13.00, "Podwodne życie Jacques’a Cousteau", bilety: 20 zł, KUP BILET >
  • godz. 15.00, "Rzeka", bilety: 20 zł, KUP BILET >>
  • godz. 15.00, "Trzy minuty zawieszone w czasie", bilety: 20 zł, KUP BILET >>
  • godz. 20.00, "Anioły z Sindżaru", bilety: 20 zł, KUP BILET >>

Gala otwarcia festiwalu i pokaz filmu "Terytorium"

Uroczysta inauguracja 19. edycji Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w Muzeum POLIN 12 maja o godz. 20.00. W tym roku festiwal otworzy przejmująca i spektakularnie zrealizowana historia walki o przetrwanie – film "Terytorium" w reżyserii Alexa Pritza.

W brazylijskiej Amazonii plemię Uru-eu-wau-wau musi zmierzyć się z osadnikami, farmerami i poszukiwaczami cennych minerałów, którzy powoli osaczają ich, pozbawiając terytorium. Agresja rodzi agresję i w tym dokumentalnym thrillerze obserwujemy, jak wygląda coraz brutalniejsza walka między dwoma stronami sporu, którego stawką jest życie ludzi i przyszłość kluczowego dla planety obszaru.

Otwarcie festiwalu filmem dotyczącym ekologii stanowi zaproszenie dla publiczności do odkrycia innych tytułów w tegorocznej sekcji Klimat na zmiany, towarzyszącej konkursowi o Green Warsaw Award. To filmowe podsumowania sytuacji, w której obecnie znajduje się planeta, ale także opowieści o nadziei, jaką dają naukowe poszukiwania strategii zmiany kierunku cywilizacyjnego rozwoju. Gośćmi otwarcia 19. edycji Millennium Docs Against Gravity będą producenci filmu – Sigrid Dyekjaer i Darren Aronofsky. 

Polskie premiery

Podczas pokazów w Muzeum POLIN festiwalowa publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w premierowych pokazach trzech ważnych filmów oraz spotkać się z ich twórcami i twórczyniami.

14 maja o godz. 16.00 odbędzie się polska premiera filmu "Babi Jar. Konteksty". Korzystając z materiałów propagandy nazistowskiej, bolszewickiej oraz archiwaliów prywatnych, film w szerokim kontekście ukazuje tragedię w wąwozie Babi Jar. Po pokazie z publicznością spotkają się reżyser Siergiej Łoźnica oraz montażysta Tomasz Wolski.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie też premiera filmu "Trzy minuty zawieszone w czasie" (15 maja, godz. 17.00), dla którego punktem wyjścia stał się trzyminutowy archiwalny zapis z Nasielska z 1938 roku. O jego historii i mieszkającej tam żydowskiej społeczności, znalezionym nagraniu i filmie opowiedzą reżyserka Bianca Stigter i pisarz Glenn Kurtz.

Również 15 maja, o godz. 20.00, w Muzeum POLIN odbędzie się premiera filmu "Anioły z Sindżaru" nominowanej do Oscara i Emmy Hanny Polak. Główną bohaterką jest Hanifa, młoda Jezydka, która wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną misję odnalezienia i odbicia z rąk ISIS swoich sióstr. Ten film to przejmujące wołanie o sprawiedliwość i próba zachowania pamięci o zapomnianym ludobójstwie. Po pokazie o niebezpiecznej podróży opowiedzą twórcy i bohaterowie filmu. 

Koncert Bill Frisell Trio z projektem "The Mesmerists"

Millennium Docs Against Gravity to nie tylko projekcje filmowe, ale również unikalne wydarzenia. W ramach 19. edycji festiwalu w Muzeum POLIN odbędzie się koncert legendarnego gitarzysty jazzowego Billa Frisella. Dziennikarz porównał go kiedyś do Clarka Kenta:

"[...] wysoki, łagodny, z zainteresowaniem spoglądający na rozmówcę przez szkła swych okularów. Skromny. Waży słowa. Z wielkim dystansem patrzy na swoją muzyczną drogę. Widzi w niej raczej serię szczęśliwych zbiegów okoliczności: spotkań z prawdziwymi mistrzami. Jego zasługą jest jedynie to, że udało mu się tego do końca nie zepsuć. Tymczasem, gdy zaczyna grać, powstają dźwięki i obrazy: muzyka, którą potrafi stworzyć tylko Bill Frisell".

Wraz ze swoim trio artysta stworzy wyjątkową oprawę muzyczną pod dwa filmy mistrza eksperymentów Billa Morrisona, którego pierwsza tak obszerna retrospektywa znalazła się w programie tegorocznego festiwalu. Na to filmowo-muzyczne wydarzenie zapraszamy 14 maja o godz. 20.00.