Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza twórczynie i twórców treści i obrazów publikowanych w Internecie na kurs rozwijający kompetencje międzykulturowe oraz doskonalący warsztat w zakresie pisania i mówienia o grupach mniejszościowych.
W ramach kursu uczestniczki i uczestnicy spotkają się z ekspertkami i ekspertami pracującymi na rzecz społeczności dyskryminowanych, by dyskutować nad odpowiedzialnością osób publikujących materiały w sieci, przyjrzeć się mechanizmom wykluczenia i poznać zasady inkluzywności językowej.
Kurs będzie okazją do pogłębienia refleksji na omawiane tematy i zachętą do własnych dalszych poszukiwań. Wszystkie osoby biorące udział w kursie zaprosimy do stworzenia tekstu inspirowanego zajęciami z możliwością opublikowania go na portalu Salam Lab.
Do udziału w kursie zapraszamy osoby tworzące różnego rodzaju treści do Internetu: prowadzące strony facebookowe, videoblogi, blogi, kanały youtube’owe, podcasty, konta instagramowe, zainteresowane poruszaniem kwestii międzykulturowych oraz chcące unikać języka stereotypowego i krzywdzącego w pisaniu o różnych grupach mniejszościowych i dyskryminowanych: mniejszościach etnicznych, narodowych, seksualnych, osobach grubych, osobach uchodźczych.
11 czerwca (sobota) 2022
- 10.00-13.15, Warsztaty antydyskryminacyjne
- prowadzenie: Lena Rogowska-Lewandowska
- 13.15-14.15, Lunch
- 14.15-18.00, Warsztaty antydyskryminacyjne – kontynuacja
Lena Rogowska-Lewandowska – trenerka, facylitatorka, artystka społeczna. Wiceprezeska Fundacji Kultury Dialogu. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Filozofii UW, Gender Studies IBL PAN, Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego oraz Zaawansowanej Szkoły Facylitacji Społecznej.
Współpracuje z instytucjami (biznes, edukacja, kultura, organizacje pozarządowe) w obszarze komunikacji, przeciwdziałania dyskryminacji, prowadzenia działań włączających i integrujących lokalne środowiska.
Autorka publikacji z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji i działania na rzecz zmiany społecznej. Pomysłodawczyni działań z obszaru sztuk społecznych. Angażuje w nie grupy ludzi w małych i dużych miejscowościach, szkołach, ośrodkach dla cudzoziemców, zakładach poprawczych, szpitalach. Używa narzędzi facylitacyjnych i perfomatywnych (storytelling, spoken word, video, muzyka, teatr). Swoje projekty realizuje w kraju i za granicą. W 2014 roku uhonorowana dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ekspertka od działań antydyskryminacyjnych w Programie Aktywni Obywatele Fundusz Regionalny.
12 czerwca 2022 (niedziela)
- 10.00-14.00, Warsztaty na wystawie Muzeum POLIN i podsumowanie
- 14.00, Wyjazd osób uczestniczących
14 czerwca 2022 (wtorek), online
- 17.00-19.00, "Język inkluzywny LGBT+ – jak mówić i pisać, żeby nie wykluczać"
- prowadzenie: Mateusz Sulwiński
Webinar poruszać będzie podstawowe pojęcia z zakresu różnorodności oraz języka inkluzywnego. Opowiemy o tym, czym jest i jakie są wymiary tożsamości oraz jak język wpływa na to, jak myślimy i na czym koncentrujemy swoją uwagę. Przyjrzymy się także pojęciom: tożsamość płciowa, płeć nadana przy urodzeniu, orientacja psychoseksualna i ekspresja, wyjaśniając różnice między nimi. Przedstawimy zasady i wskazówki, które pomogą w komunikowaniu się w sposób inkluzywny.
Mateusz Sulwiński – studiował stosunki międzynarodowe i dziennikarstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doświadczenie zawodowe zdobywał w agencjach PR, współpracował z takimi markami, jak Cartoon Network, TNT i PKO Bank Polski. Pracował przy obsłudze kanałów społecznościowych Allegro, największej platformy transakcyjnej online w Polsce. Na początku 2020 r. odszedł z firmy, aby skupić się na pracy w Grupie Stonewall. Obecnie zajmuje się marketingiem internetowym, organizowaniem pomocy psychologicznej dla osób LGBT+, kontaktem z mediami oraz projektami specjalnymi. W wolnych chwilach gra w gry komputerowe i odwiedza second handy w poszukiwaniu vintage’owych perełek.
20 czerwca 2022 (poniedziałek), online
- 17.00-19.00, "Uchodźcy, czyli po co w ogóle uczyć się (d)o nich mówić?"
- prowadzenie: Mariam Masudi i Karol Wilczyński
W jaki sposób mówić o uchodźcach? Czy jest nam potrzebny "specjalny" język? Co się stało, że nie możemy o nich mówić "naturalnie"? Jakie sformułowania – choć na pierwszy rzut oka się takie wydają – nie są wcale neutralne? W jaki sposób rozmawiać z samymi osobami, które zostały zmuszone do migracji? W jaki sposób rzeczywiście możemy umożliwić im zabranie głosu, wypowiedzenie swoich potrzeb, a samym sobie – jego usłyszenie? Warsztaty na temat języka i uchodźstwa poprowadzą ekspertka i ekspert Salam Lab – stowarzyszenia działającego na rzecz osób migrujących.
Mariam Masudi – architektka, migrantka. W Salam Lab zajmowała się koordynacją hostelu dla uchodźców romskiego pochodzenia. Obecnie koordynuje projekt SPA, Społeczną Przestrzeń Aktywną, która ma być przestrzenią przyjazną dla każdej osoby. Specjalizuje się w projektach społeczno-kulturowych, bazujących na zarządzaniu crowdsourceing'owym, aranżacją przestrzenną oraz współpracą między dyscyplinarną.
Karol Wilczyński – dziennikarz, strateg komunikacji i wykładowca. Zajmuje się tematyką migracji przymusowych i islamofobii. Promuje edukację globalną oraz rozwiązania dotyczące integracji cudzoziemców. Koordynuje działania pomocowe i medialne Salam Lab. Pisał reportaże m.in. z Syrii, Libanu, Turcji, a ostatnio – pogranicza Białorusi, Litwy i Polski.
22 czerwca 2022 (środa), online
- 17.00-19.00, Porozmawiajmy o grubości
- prowadzenie: Natalia Skoczylas i Urszula Chowaniec
Warsztaty z grubancypantkami zaproszą uczestników i uczestniczki do spojrzenia na grubość z perspektywy społeczno-politycznej i dostarczy nowej wiedzy w temacie ciałopozytywności. Fatfobia, fatshaming, healthism, good fatty – o co w tym właściwie chodzi i dlaczego to ważne, by uwzględniać gruby kontekst, gdy rozmawiamy o edukacji antydyskryminacyjnej i języku włączającym? Tego dowiecie się na spotkaniu.
Urszula Chowaniec – naturalizowana łodzianka, marketerka, blogerka, edukatorka, feministka, publicystka, mama i okazjonalnie modelka plus size. Od 2016 prowadzi bloga o ciałopozytywności i grubancypacji pod adresem galantalala.pl, którego założyła dlatego, że nikt w polskim Internecie nie pisał wcześniej, że bycie grubym to nie koniec świata.
Natalia Skoczylas – edukatorka antyprzemocowa, prawniczka, koordynatorka projektów społecznych. Jej zaangażowanie zawodowe oraz aktywistyczne koncentruje się przede wszystkim na przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, przemocy seksualnej oraz fatfobii. Feministka i socjalistka zafascynowana ideą sprawiedliwości naprawczej.
27 czerwca 2022 (poniedziałek), online
- 17.00-19.00, Rom znaczy człowiek – jak pisać i mówić o Romach
- prowadzenie: Małgorzata Kołaczek i Joanna Talewicz
- 19.00-20.00, Podsumowanie kursu
Dr Małgorzata Kołaczek – politolożka, adiunkt w Instytucie Studiów Międzykulturowych na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie pełni też funkcję zastępczyni dyrektora ds. dydaktycznych. Absolwentka studiów Public Relations na WSE w Krakowie (2006) i Akademii Profesjonalnego Coacha na SGH w Warszawie (2022). Współzałożycielka i wiceprezeska Fundacji w Stronę Dialogu. Redaktorka ds. recenzji w czasopiśmie "Romani Studies" naukowego towarzystwa Gypsy Lore Society.
Stypendystka Komisji Europejskiej oraz Departamentu Stanu USA w ramach programu International Visitor Leadership Program - Minority Outreach Program. Visiting Professor na University of Rochester w USA (2017), wykładała też gościnnie na University of British Columbia w Kanadzie i University of North Carolina at Chapel Hill w USA.
Od ponad 18 lat bada problematykę związaną ze społecznościami romskimi, ze szczególnym uwzględnieniem etnicznej mobilizacji Romów w Europie Środkowej. Autorka wielu publikacji naukowych i popularno-naukowych. Edukatorka edukacji nieformalnej i trenerka.
Dr Joanna Talewicz – doktor antropologii kulturowej, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracuje z Polskim Uniwersytetem Na Obczyźnie w Londynie. Absolwentka programu Diversity, Equity and Inclusion- Judge Business School, University of Cambridge. Członkini polskiej delegacji w International Holocaust Remembrance Alliance – IHRA.
Stypendystka Columbia University, programu Fulbright, Leadership Academy for Poland, Tom Lantos Institute, Komisji Europejskiej oraz Departamentu Stanu USA. Wykładała gościnnie na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych i w Europie m.in: Columbia University, Chicago University, Rutgers University, Denision University, Stockton University, The City University of New York, Roma Tre University, University of Helsinki.
Autorka i redaktorka książek oraz artykułów naukowych i popularno-naukowych. Publikowała m.in. na łamach "Gazety Wyborczej" i tygodnika "Newsweek".