Rocznice i święta
4.06.2022

Warszawa. Koszary Wołyńskie – zanim powstało Muzeum POLIN

Koszary wołyńskie w miejscu, w którym obecnie znajduje się Muzeum POLIN.
fot. F. Scherb

4 czerwca obchodzimy święto Warszawy. Z tej okazji portal Wirtualny Sztetl prezentuje unikatowe zdjęcia, obrazujące miejsce, w którym znajduje się obecnie budynek Muzeum POLIN, tak jak wyglądało ono w okresie powojennym, podczas budowy nowej dzielnicy Muranów na gruzach żydowskiej dzielnicy północnej.

Autorem niezwykłych, kolorowych zdjęć jest Frank Scherb, który gościł w Warszawie na odbywającym się w dniach 4–10 czerwca 1963 r. IV Międzynarodowym Sympozjum Komitetu ds. Badań Przestrzeni Kosmicznej (COSPAR). W wolnym czasie wybrał się na Muranów, gdzie zafascynowały go typowe dla ówczesnej Warszawy kontrasty pomiędzy nowym i zniszczonym. W trakcie swoich wędrówek wykonał też kilka fotografii placu, na którym znajduje się obecnie Muzeum POLIN, a wówczas stała jeszcze ruina monumentalnego gmachu Koszar Wołyńskich.

Unikatowe zdjęcia zobaczycie na portalu Wirtualny Sztetl. W artykule przeczytacie też więcej o historii Koszar Wołyńskich.

Zdjęcia możemy udostępnić dzięki uprzejmości varsavianistycznego profilu „Kierunkowy 22” oraz zgodzie wyrażonej przez p. Irinę Hynes i samego Autora.