Patronat POLIN
15-16.10.2022

Weekend otwarcia wystawy "Elementarz empatii"

Wraz z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zapraszamy na uroczyste otwarcie interaktywnej wystawy "Elementarz empatii", zainspirowanej życiorysem Aliny Margolis-Edelman w roku 100-lecia jej urodzin.

  • 15 października, godz. 16.00 – wernisaż wystawy, wstęp bezpłatny
  • 15-16 października, od godz. 12.00 – warsztaty rodzinne, wstęp bezpłatny
  • Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
  • Liczba miejsc na oba wydarzenia jest ograniczona, zapisy przez formularz zgłoszeniowy >>

Ekspozycja w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zachęca dzieci (5-10 lat) i towarzyszących im dorosłych do wspólnej zabawy, refleksji i dialogu wokół tematu empatii. W weekend otwarcia wystawy odbędą się warsztaty rodzinne oraz gala wręczenia Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman, przyznawanej osobom i organizacjom zaangażowanym w działalność na rzecz pomocy dzieciom. Wyróżnienie przyznaje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Wszystkie działania są częścią programu obchodów Roku Aliny Margolis-Edelman.

Alina Margolis-Edelman była łodzianką, lekarką, przyjaciółką dzieci i działaczką społeczną. Kiedy była małą dziewczynką, utożsamiano ją z Alą z "Elementarza" Mariana Falskiego. W dorosłym życiu pomagała uchodźcom oraz ofiarom konfliktów zbrojnych i przemocy na całym świecie. Wraz ze współpracownikami założyła w Polsce Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, która do tej pory kompleksowo zajmuje się wspieraniem krzywdzonych dzieci. Życiorys Aliny Margolis-Edelman to historia prawdziwej superbohaterki, której mocą była empatia.

W roku 100-lecia jej urodzin, zainspirowane jej biografią, Centrum Dialogu chce rozmawiać z najmłodszym pokoleniem o superbohaterach i superbohaterkach na miarę naszych czasów. Stąd pomysł na tegoroczne hasło – "Bądź jak Alina", które ma dodać otuchy i pokazać, że każdy może próbować zdobyć supermoc empatii i na swój sposób zmieniać świat na lepsze. Wychodząc od tej idei, Centrum Dialogu przygotowało wystawę "Elementarz empatii" skierowaną do dzieci (rekomendowany wiek 5-10 lat) i towarzyszących im dorosłych.

O wystawie

Wystawa została podzielona na dwie części. Pierwsza z nich to ilustrowana opowieść o superbohaterce – Alinie Margolis-Edelman. Autorką ilustracji jest Aleksandra Cieślak. Druga część to wyjątkowy plac zabaw, na którym będzie można zbadać moc empatii. Projekt przestrzeni wykonała pracownia Teren Studio. Wystawa zachęca do przyglądania się sobie i swoim emocjom oraz do zadawania pytań o postawy empatyczne: wobec tych, o których myślimy "inni", wobec zwierząt i natury. Inspiruje także do zabawy i refleksji na temat empatii w domu, na placu zabaw, ulicy, w lesie, w mieście i na wsi.

Od 16 października wystawa "Elementarz empatii" będzie czynna w godzinach pracy Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Kuratorkami ekspozycji są członkinie kolektywu kreatywnego: Anna Mrozińska-Szmajda, Aleksandra Shaya oraz Kamila Majchrzycka-Szymańska.

Jak podkreślają kuratorki:

"Wiemy, że empatii trudno nauczyć się z podręczników. Dlatego na wystawie «Elementarz empatii» pragniemy stworzyć przestrzeń doświadczania, zabawy, wymiany i dialogu, w której dzieci i dorośli są tak samo ważni. Chcemy pokazać, że nasza postawa na co dzień ma wpływ na relacje i rozwój człowieka. Że empatia może być supermocą motywującą do podjęcia działań. Zachęcamy, by wspólnie zastanowić się… gdzie dziś byłaby Alina?".

Warsztaty towarzyszące otwarciu wystawy

Podczas weekendu otwarcia wystawy odbędą się warsztaty rodzinne. 15 października o godz. 12.00 na warsztatach plastycznych "Festiwal potrzeb" z Katarzyną Witt uczestnicy (dzieci 6+ wraz z opiekunami) zastanowią się nad tym, co to znaczy projektować przestrzeń miejską i co łączy projektowanie z potrzebami. 16 października o godz. 12.00 z prowadzącą Anią Jurek dzieci w wieku 8-13 lat i ich opiekunowie wybiorą się na spacer "Bohaterowie potrzebni od zaraz", podczas którego poszukają sposobu, jak odkryć w sobie supermoc.

Warsztaty i spotkania rodzinne wokół wystawy "Elementarz empatii" będą odbywać się cyklicznie do końca 2022 roku. Szczegółowe informacje o harmonogramie działań i zapisach znajdują się na stronie Centrum Dialogu.

Gala Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman

Dzień wernisażu wystawy uświetni gala wręczenia Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman, przyznawanej osobom i organizacjom zasłużonym w działania na rzecz pomocy dzieciom. Uroczystość rozpocznie się 15 października o godz. 17.00. W programie gali m.in. spotkanie z Laureat(k)ami, koncert duetu harfowo-wiolonczelowego w wykonaniu Anny Furkałowskiej i Joanny Kamińskiej oraz rozmowa "Co to znaczy, być jak Alina?" z udziałem:

  • Agnieszki Holland – najbardziej rozpoznawalnej polskiej reżyserki na świecie, która przyjaźniła się z Aliną i która od początku przewodniczy Kapitule Nagrody Jej imienia,
  • Moniki Sajkowskiej – bliskiej współpracowniczki Aliny, obecnie prezeski Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę,
  • Michała Szymańczaka – jednego z założycieli Fundacji, który był wieloletnim współpracownikiem i przyjacielem Aliny.

Wstęp na galę jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod adresem: [email protected]

Wystawa "Elementarz empatii" wpisuje się w działania Centrum Dialogu im. Aliny Margolis-Edelman w Łodzi prowadzone pod wspólnym hasłem #EMPATIA.

Patronat honorowy: Ambasador Francji, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Partnerzy: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Ortomedis, Sunride Medical, Forbo, Good Wood, Kokodyl

Patronat medialny: magazyn "Kosmos dla dziewczynek"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi.