Edukacja
Zgłoszenia do 10.01.2023

Kurs dla nauczycielek i nauczycieli – Język i tożsamość. Jak mówić, aby nie ranić?

Grupa osób siedzi na krzesłach w kole podczas zajęć w sali konferencyjnej w Muzeum POLIN.
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Nauczycielki i nauczycieli zapraszamy do udziału w stacjonarnym kursie "Język i tożsamość. Jak mówić, aby nie ranić?", który odbędzie się w Muzeum POLIN w Warszawie.

  • Zgłoszenia do 10 stycznia (wtorek)
  • Wyślij formularz zgłoszeniowy >>
  • Termin szkoleń stacjonarnych do wyboru: 27-29 stycznia (piątek-niedziela) lub 14-16 lutego (wtorek-czwartek)

W trakcie trzydniowego kursu spotkamy się z ekspertkami i ekspertami z dziedziny psychologii, międzykulturowości i historii, a także działaczkami i działaczami organizacji pozarządowych, które na co dzień wspierają osoby z niepełnosprawnością oraz ze społeczności LGBT+.

Wstępny program kursu >>

Szkoła stała się miejscem otwartym, różnorodnym, w którym dzieci i młodzież coraz swobodniej mogą i wyrażają nie tylko swoje poglądy, ale i siebie. Dążenie do uznania własnej tożsamości staje się jedną z kluczowych potrzeb komunikowanych przez uczennice i uczniów.

Płciowa, narodowa, etniczna, kulturowa, ekonomiczna. Tożsamość – czym jest w XXI wieku, a czym była przed laty? Jak zmiany postrzegania tożsamości wpływają na dzisiejszy język? Jak rozmawiać z uczniami i uczennicami identyfikującymi się jako osoby niebinarne lub transseksualne? Jakiego języka używać w szkole różnorodnej etnicznie czy narodowo? Dlaczego mówimy "osoba z niepełnosprawnością", a nie "niepełnosprawny/-a"? Odpowiedzi poszukamy wspólnie w trakcie kursu, podczas warsztatów i spotkań.

Kurs realizowany jest we współpracy z Fundacją Nowoczesnej Edukacji SPUNK.

O wynikach rekrutacji poinformujemy mailowo do 17 stycznia (sobota) 2023 roku.

Osobom uczestniczącym Muzeum zapewnia nocleg w trakcie kursu oraz częściowy zwrot kosztów dojazdu do Warszawy.

W razie pytań prosimy o kontakt na: [email protected]

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl