Koncert

Alexey Botvinov

Aleksey Botvinov siedzi przy białym fortepianie w sali ze świecznikami.
Alexey Botvinov

Alexey Botvinov to wyjątkowy pianista, muzyczny innowator i twórca festiwalu Odessa Classics. Cieszy się opinią jednego z najznakomitszych interpretatorów muzyki Bacha i Rachmaninowa. Z przyjemnością sięga po repertuar współczesny: Glassa, Schnitkego czy Tan Duna.

Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę inicjuje koncerty charytatywne na całym świecie. Pierwszy, wspólnie z przyjacielem, znakomitym skrzypkiem Danielem Hope'm odbył się w niemieckim Schloss Elmau już 27 lutego 2022. Dla Deutsche Grammophon Botvinov i Hope nagrali album z muzyką ukraińską pt. "Music for Ukraine". Płyta ta jest nie tylko finansowym i charytatywnym sukcesem, ale także po raz pierwszy muzyka ukraińska znalazła się na 1 miejscu w Apple Music.

Tylko w ubiegłym roku Botvinov uczestniczył w 43 koncertach wspierających Ukrainę. Dzięki jego wysiłkom udało się zebrać 1,5 miliona euro. W ubiegłym roku ukazała się także druga płyta duetu Botvinov-Hope dla Deutsche Grammophon z muzyką Valentina Sylvestrova. To pierwszy raz, kiedy ta legendarna wytwórnia wydała autorską płytę ukraińskiego kompozytora. W ramach festiwalu Odessa Classic odbyło się w 17 koncertów, m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Estonii, Grecji i Litwie. Koncert w Muzeum POLIN będzie pierwszym polskim przystankiem na tej mapie. 

Młodość i kolejne wykonania Botvinova

Alexey Botvinov urodził się w rodzinie muzyków w Odessie, gdzie studiował u prof. Mogilewskiej, a później w Konserwatorium w Odessie u prof. Kardaschewa. W latach 1987-89 był studentem Konserwatorium Moskiewskiego u słynnego prof. Gornostajewa. Jego ostatnim mentorem był legendarny francuski pianista Alexis Weissenberg. Botvinov jest laureatem tak ważnych konkursów pianistycznych, jak I Konkurs im. Rachmaninowa w Moskwie (1983), VIII Międzynarodowy Konkurs Bachowski w Lipsku (1988) czy I Konkurs im. Klary Schumann w Düsseldorfie (1994).

W 1993 roku wykonał I koncert fortepianowy Czajkowskiego na otwarcie sezonu koncertowego w Tonhalle Zürich z Radiową Orkiestrą Symfoniczną Moskwy pod batutą Władimira Fiedosejewa, co spotkało się z dużym uznaniem prasy i publiczności. Alexey Botvinov występował w 46 krajach. Został wyróżniony tytułem Artysta Ludowy Ukrainy. W ukraińskiej prasie określano go jako "symbol duchowej wzniosłości" czy "prawdziwy znak autentyczności muzyki".

W latach 1994-1996 Alexey Botvinov mieszkał w Düsseldorfie (Niemcy), gdzie wykonywał "Wariacje Goldbergowskie" Bacha i "Kinderszenen" Schumanna w spektaklach baletowych słynnego szwajcarskiego choreografa Heinza Spoerli. Następnie współpraca artystyczna z Heinzem Spoerlim przeniosła się do Zurychu, gdzie w latach 1996-2012 powstało ponad 20 różnych produkcji baletowych do muzyki Bacha, Mozarta, Schumanna, Brahmsa, Chopina, Schnittkego czy Strawińskiego. Pianista odbył wiele tournée z Zurich Ballet w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Grecji, Polsce, Rosji, Japonii, Kanadzie, Afryce Południowej.

W 2005 roku zagrał swój debiutancki recital w Wigmore Hall w Londynie, a w 2006 roku – w Filharmonii Berlińskiej. Odbył także tournée po Chinach z Zurich Chamber Orchestra oraz z Koenigliche Philharmonie Flandern w Belgii i Niemczech.

W latach 2009-2010 Botvinov był dyrektorem artystycznym Teatru Opery Narodowej w Odessie. W tym czasie zainicjował dwie premiery – operę "Turandot" w reż. C. Von Goetz (Niemcy) oraz balet "Nureyev forever" z fortepianem solo. Obie produkcje były pierwszymi nowoczesnymi spektaklami operowymi w Ukrainie.

W roku 2021 Alexey Botvinov i Daniel Hope dokonali nagrania muzyki Alfreda Schnittke na skrzypce i fortepian dla Deutsche Grammophon. Album okazał się spektakularnym sukcesem na całym świecie. Kolejne nagranie na DG Botvinova i Hope’a powstało zaraz po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w marcu 2022 roku, jako czysto charytatywny projekt "Music for Ukraine". We wrześniu 2022 Botvinov i Hope wydali nowe nagranie w DG z muzyką Valentina Silvestrova. Następne wydawnictwo Botvinova dla DG ma ukazać się w czerwcu 2023 roku i zawierać koncerty fortepianowe Philipa Glassa i Tan Duna, nagrane wspólnie z New Century Orchestra. 

Projekty zainicjowane przez artystę

W 2010 roku Botvinov zainicjował wyjątkowy projekt "Piano and Drums", w którym arcydzieła fortepianu łączą się z orientalnymi rytmami światowej gwiazdy perkusisty Burhana Ocala. Duet występował m.in. w Paryżu, Zurychu, Istambule, Moskwie, Bazylei, Abu-Dhabi, Kijowie oraz na Montreux Jazz-Festival. W 2011 roku Botvinov stworzył kolejny wysoce nowatorski projekt – syntezę teatru dramatycznego i koncertu klasycznego. Opierając się na powieści szwajcarsko-rosyjskiego pisarza M. Shishkina "Światło i ciemność", Botvinov zadebiutował jako reżyser teatralny w projekcie artystycznym, w którym jego solowy występ harmonizuje na scenie z aktorami dramatycznymi. Projekt odniósł duży sukces w Ukrainie, a później jako wersja niemieckojęzyczna gościła na deskach kilku szwajcarskich teatrów.

W 2015 roku Botvinov zainicjował nowy międzynarodowy festiwal muzyczny "Odessa Classics", którego jest prezesem i dyrektorem artystycznym. Coroczny festiwal odniósł rewelacyjny sukces i stał się już najważniejszym festiwalem muzyki klasycznej w Ukrainie i jednym z czołowych festiwali muzycznych w Europie.

W listopadzie 2015 roku Alexey Botvinov otrzymał tytuł "Artysty Ludowego Ukrainy" – najwyższe osiągnięcie artystyczne w Ukrainie. W 2018 roku artysta wystąpił 11 razy w balecie "Wariacje Goldbergowskie" w "La Scali" w Mediolanie i odniósł niezwykły sukces wśród publiczności i krytyków muzycznych. Włoska prasa chwaliła występ Botvinova jako "doskonałą interpretację arcydzieła Bacha" lub "białą magię na fortepianie".

W latach 2018-2019 Botvinov występował jako solista z orkiestrami w takich salach jak: Filharmonia Berlińska, Gewandhaus Leipzig, Zurich Tonhalle MAAG, Filharmonia Hamburska, Dresden Frauenkirche, Beethovenhaus Bonn i in. W 2019 roku Botvinov wykonał koncerty Gershwina i Schulhoffa podczas trasy koncertowej w Niemczech New Century Orchestra pod batutą Daniela Hope'a. W 2020 roku Alexey Botvinov decyzją Prezydenta Republiki Włoskiej został "Kawalerem Orderu Gwiazdy Włoch" i otrzymał "Swiss Wilhelm Tell Award-2020".

W ostatnim czasie Botvinov eksploruje nowe sposoby prezentacji muzyki klasycznej. Wśród jego nowatorskich projektów znajdują się "Visual reality of Music", "Piano Light Show" i "4 Elements", w których muzyka i efekty wizualne przekształciły tradycyjny koncert w multimedialne misterium.