Koncert

Michał Klauza

Michał Klauza w białej koszuli i garniturze
Michał Klauza, fot. M. Heller

Dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Ryszarda Dudka oraz studiów podyplomowych w Konserwatorium im. M. Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu w klasie Illii Musina. Od 2015 roku Dyrektor Artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie (do maja 2019 Polska Orkiestra Radiowa).

W latach 2013-2015 kierownik muzyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, a w latach 2009-2015 II dyrygent Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Był dyrygentem i zastępcą dyrektora muzycznego Welsh National Opera w Cardiff  (2004-2008). W grudniu 2011 roku poprowadził w Narodowej Operze Ukrainy w Kijowie "Króla Rogera" K. Szymanowskiego w wersji koncertowej, przygotowanego jako finałowe wydarzenie Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Współpracował z licznymi orkiestrami w kraju i za granicą. Koncertował we Francji, Niemczech, Szwajcarii ,Wielkiej Brytanii, Włoszech, Brazylii, Armenii, Korei oraz w krajach Zatoki Perskiej. Współpracował z Teatrem Bolszoj w Moskwie (2016-2022), Operą Bałtycką, Operą Nova w Bydgoszczy, Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie (1998-2003), gdzie w 2019 roku przygotował i poprowadził premierę wystawionej po raz pierwszy w Polsce opery "Billy Budd" Benjamina Brittena. 

W swoim dorobku artystycznym posiada szereg nagrań radiowych i telewizyjnych, m.in. z NOSPR dokonał pierwszej studyjnej rejestracji operetki "Loteria na mężów" K. Szymanowskiego wydanej przez Polskie Radio i nominowanej do nagrody Fryderyk 2019. Wśród dyskografii pod jego batutą Polskie Radio wydało m.in. nagraną z Polską Orkiestrą Radiową operę "Hagith" K. Szymanowskiego (nagroda Fryderyk 2020 w kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa), utwory symfoniczne Henryka Warsa, "Msze" Stanisława Moniuszki oraz "Muzykę kompozytorów polskich XVIII i XIX wieku". W maju 2002 roku z zespołami Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie nagrał dla Polskiego Radia spektakl "Król Roger" K. Szymanowskiego. Od 2020 roku pracuje w Katedrze Dyrygentury Symfoniczno-Operowej UMFC w Warszawie.