Muzeum
17.02.2023

Dyrektor Zygmunt Stępiński z nominacją na kolejną kadencję

Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum POLIN na lata 2020-2023
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedłużyło kadencję Zygmunta Stępińskiego na stanowisku dyrektora Muzeum POLIN. Zygmunt Stępiński pokieruje instytucją przez kolejne 3 lata. Poniżej kilka słów od dyrektora Muzeum.

Wczoraj w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odebrałem nominację na kolejne 3 lata prowadzenia Muzeum POLIN.

"Nieczęsto zdarza się, że muzeum nie tylko dokumentuje historię, ale też ją tworzy"

– powiedział w czasie wielkiego otwarcia muzeum dr Arnie Eisen, kanclerz The Jewish Theological Seminary of America. Tak właśnie myślę o Muzeum POLIN i moim prowadzeniu tej wyjątkowej instytucji.

W strategii Muzeum napisaliśmy:

"dramatyczna historia Żydów polskich to punkt wyjścia do mówienia o wyzwaniach współczesności. Jest historią żywą, mającą znaczenie dla teraźniejszości i przyszłości. Wierzymy, że jej poznanie może pobudzać do empatii i szacunku dla osób odmiennych wyznań i kultur. Pragniemy, by jak najwięcej odwiedzających i uczestników naszych programów poznało głębszy, niezakłamany obraz polsko-żydowskich relacji".

Taką strategię będę realizował razem z zespołem Muzeum w najbliższych latach.

Dziękuję za zaufanie, jakie okazali mi organizatorzy Muzeum: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Stołeczne Warszawa, Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny oraz pracownicy i pracowniczki Muzeum.

Zygmunt Stępiński

Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Zygmunt Stępiński jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat związany z działalnością społeczną organizacji żydowskich w Polsce i za granicą. W latach 80. XX wieku zaangażowany był w działalność opozycji demokratycznej. Wydawca, dziennikarz, współtwórca i wieloletni prezes zarządu Wydawnictwa MURATOR, współautor programów społecznych "Dom dostępny" i "Dom bez barier".

W Muzeum POLIN w latach 2012–2019 jako zastępca dyrektora nadzorował pracę działów: edukacji, komunikacji oraz sprzedaży i marketingu. Jest współtwórcą sukcesów frekwencyjnych i programowych tej instytucji.

Od lutego 2019 roku p.o. dyrektora, a od 1 marca 2020 roku Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.