Edukacja

SZKOŁA PODSTAWOWA 7-8: Nadchodzi wieczór, nadchodzi święto

Warsztaty edukacyjne dla szkół ponadgimnazjalnych. Po prawej stronie zdjęcia mężczycna w niebieskiej koszuli i ciemnych spodiach, z brodą w okularach i kipie na głowie, stoi przed ekranem, na którym wyświetlana jest jest prezentacja.
Po prawej stronie zdjęcia mężczycna w niebieskiej koszuli i ciemnych spodiach, z brodą w okularach i kipie na głowie, stoi przed ekranem, na którym wyświetlana jest jest prezentacja, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Nadchodzi wieczór, płoną świece, a rodzina i przyjaciele gromadzą się przy stole… Odmawiane są błogosławieństwa, opowiadane tradycyjne historie, goście próbują przygotowanych specjalnie na tę okazję potraw… Nadchodzi wieczór: nadchodzi święto!

Jom Kipur, Chanuka, Purim, Pesach… te nazwy mogą brzmieć zagadkowo dla uczniów i uczennic, o ile nie zetknęli się wcześniej z tradycjami świąt żydowskich. W czasie zajęć zaprosimy ich do odkrywania tego barwnego świata i do zadomowienia się w nim na chwilę. Młodzież pozna jedno przypadające w danym czasie święto, dowie się, dlaczego i w jaki sposób się je obchodzi. W ten sposób dziedzictwo polskich Żydów, Żydówek i współczesny świat żydowski staną się im bliższe.

Możliwe terminy: poniedziałki, środy, czwartki, piątki godz. 10:15-12:15 lub 13:00-15:00

Miejsce warsztatu: Centrum Edukacyjne i wystawa stała, galeria "Miasteczko"

Miejsce zbiórki grupy: hol główny Muzeum POLIN (grupa oczekuje na edukatora)