Cykl dyskusji "O polskich Żydach szeptem i krzykiem"
O najtrudniejszych tematach zwykło się rozmawiać albo po cichu, albo emocjonalnym, medialnym przekazem. Zapraszamy wszystkich do wyjścia poza tradycyjną sferę "szeptu i krzyku" i dołączenia do otwartego dialogu na temat otaczającej nas rzeczywistości. W Muzeum POLIN prowadzimy dyskusje na różne tematy z relacji polsko-żydowskich.
Dyskusje w ramach cyklu odbywają się raz na dwa miesiące. W poruszanych tematach będziemy poddawać próbie różne stereotypy, uprzedzenia, niedomówienia i oceny. Jak przebiegała asymilacja polskich Żydów? Co to jest "żydokomuna"? Jaka jest rola Kościoła w relacjach polsko - żydowskich? Czy patriotyzm to zawsze nacjonalizm? Dyskutowane będą również polemiczne teksty takich autorów jak Jan Tomasz Gross, Jan Grabowski czy Jan Józef Lipski.
Do grona dyskutantów zaprosiliśmy nie tylko ekspertów z danej dziedziny, ale też ludzi, którzy mają na dany temat przemyślenia i w zrozumiały sposób potrafią się nimi podzielić, angażując publiczność w rozmowę. W otwartej debacie, każdy uczestnik ma możliwość skonfrontowania własnych poglądów i wysłuchania opinii innych.
Dyskusje w ramach cyklu:
- 11 grudnia 2017 - "Wobec krwi. Żydzi i chrześcijanie"
Dyskusja w kontekście wystawy "Krew. Łączy i dzieli".
- 12 lutego 2018 - "Niemożliwe powroty"
Jak stosunek Polaków do Żydów po wojnie wpłynął na relacje w dzisiejszym społeczeństwie?
Tematy kolejnych spotkań:
- "Żydowska przestrzeń"
Czy chcemy pamiętać o żydowskiej obecności, czy raczej ją wymazujemy?
- "Asymilacja"
Kiedy do niej dochodzi, jakie są jej formy i czy na pewno jest możliwa i potrzebna?
PARTNER
PATRONAT MEDIALNY