Spotkanie
16.03.2022

Czytelnia POLIN: Jerzy Ficowski "Odczytanie popiołów"

fot. Wydawnictwo Nisza

Zapraszamy na rozmowę na temat tomiku "Odczytanie popiołów" Jerzego Ficowskiego. Z Piotrem Pazińskim, autorem posłowia napisanego do najnowszego wydania książki, i poetą i literaturoznawcą Piotrem Sommerem rozmawiać będzie Marta Perchuć-Burzyńska. Książka ukazuje się nakładem Wydawnictwa Nisza.

  • 16 marca 2022 (środa), godz. 18.00, wstęp wolny
  • spotkanie odbędzie się w Audytorium
  • dyskusja w języku polskim

Jerzy Ficowski pisał swój cykl wierszy przeszło dwadzieścia lat. Pierwsze próby świadectwa dał jeszcze podczas wojny, w poczuciu bezsilności reagując na masowy mord. Wtedy, gdy na ulicy Smolnej żyła i umarła malutka żebraczka, omijana przez przechodniów, wśród których był osiemnastoletni Jerzy. I później, gdy w 1943 roku warszawiacy obserwowali płonące getto podczas kwietniowej akcji likwidacyjnej.

Tamte obrazy i towarzyszące im emocje świadka zostały z Ficowskim na zawsze. Z nich i z głębokiej potrzeby pamiętania o zamordowanych polskich Żydach, z poczucia pustki po unicestwionym świecie wyrosły wiersze zebrane w książce „Odczytanie popiołów” (1979), dziś słusznie uznawanej za najważniejsze dzieło poezji polskiej mierzące się z tematem Zagłady.

Rzecz o nieprzemijającej wartości, bo i my dostajemy gettowym dymem prosto w oczy. 

Piotr Paziński - pisarz, filozof, tłumacz, związany z Uniwersytetem Muri im. Franza Kafki. Zajmował się Ulissesem Jamesa Joyce’a (książka „Labirynt i drzewo”, 2005, przewodnik „Dublin z Ulissesem”, 2008), ogłosił dwa tomy prozy: „Pensjonat” (2009) i „Ptasie ulice” (2013), eseje „Rzeczywistość poprzecierana” (2015) i „Atrapy stworzenia” (2020) oraz antologię „Opowieści niesamowite z języka polskiego” (2021). Przełożył m.in. „Księgę liter” Lawrence’a Kushnera oraz opowiadania Szmuela Josefa Agnona („Przypowieść o skrybie i inne opowiadania”, 2016, „Przysięga wierności”, 2020). Bywa wykładowcą, fotografem oraz redaktorem i składaczem książek własnych i cudzych. W latach 2000-2019 był redaktorem naczelnym pisma „Midrasz”.

Piotr Sommer - opublikował m.in. wybór wierszy „Po ciemku też” (2013), tom prozy o poezji „Kolekcja wiosenna” (2020), szkic dydaktyczny „Ładne rzeczy” (2020), i antologię „O nich tutaj” (2016), ułożoną z najcelniejszych polskich tekstów o przekładzie i języku. Jest szefem “Literatury na Świecie”.  Jego nowy zbiór wierszy pt. „Lata praktyki”, ukaże się wiosną”.

Marta Perchuć-Burzyńska - dziennikarka TOK FM, szefowa działu kultury. Wydawca porannych informacji i autorka programów kulturalnych, współprowadząca audycję "Poczytalni", prowadząca codzienną “Kulturę osobistą” oraz autorka audycji "Godzina kultury".