Sąsiedzi-świadkowie. Przedmioty, ludzie, opowieści
Muzea wychodzą ze swoimi kolekcjami i programami do widzów, dzięki czemu starają się zmniejszać bariery w dostępie do wiedzy. Muzeum POLIN notuje rocznie niemal półtora miliona odwiedzin prowadzonych przez siebie internetowych portali, platform i wirtualnych wystaw. Wykorzystuje wywiady ze świadkami historii i kolekcję darów do tworzenia wystaw, publikacji i materiałów edukacyjnych.
W ramach projektu Żydowskie dziedzictwo kulturowe szeroka publiczność mogła poznać kolekcję Muzeum POLIN, dary oraz historie tych, którzy je ofiarowali m.in. dzięki wystawie czasowej Biografie rzeczy, filmom edukacyjnym, wystawie wirtualnej, spotkaniom z ofiarodawcami czy albumowi Przynoszę rzecz, przynoszę historię. Działania popularyzatorskie i edukacyjne dawały z kolei impuls do stałego powiększania zbiorów – szczególnie cyfrowej kolekcji wywiadów ze świadkami historii, ofiarodawcami kolekcji, czy przedstawicielami mniejszości narodowych i religijnych w Polsce i Norwegii. We współpracy z The Center for Studies of Holocaust and Religious Minorities w Oslo powstała kolekcja historii mówionej gromadząca wspomnienia Żydów i Polaków na temat historii i tożsamości żydowskiej.
Na stronie Wirtualnego Sztetla można znaleźć obecnie historie ponad 1900 przedwojennych gmin żydowskich w Polsce, tysiące stron opisów historiograficznych i materiałów audiowizualnych. Multiplatforma Żydowska Warszawa to kompendium wiedzy o żydowskiej społeczności stolicy – multimedialny przewodnik po jej historii i teraźniejszości, wzbogacony aplikacją mobilną, nagrodzony w 2016 roku prestiżową Lovie Award.
Portal Polscy Sprawiedliwi poświęcony jest Polakom, którzy podczas Zagłady udzielali pomocy Żydom. Opowiada ponad 800 historii ratowania Żydów. Prezentuje też sześć wirtualnych wystaw, w tym cykl W ukryciu, wyróżniony w najważniejszym polskim konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2015.
Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.
www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”