Janette i Aleksander Goldbergowie. Brunetka i łysy mężczyzna. Oboje uśmiechnięci.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Janette i Aleksander Goldberg

Aleksander Goldberg urodził się w roku 1929 w Garwolinie, gdzie jego rodzice prowadzili sklep z pasmanterią i tkaninami. Gdy do Polski wkroczyli Niemcy, Goldbergów wywieziono do getta w Żelechowie. Po ucieczce z getta ukryła ich na terenie swojego gospodarstwa polska rodzina – w piwnicy w oborze spędzili osiemnaście miesięcy. Po wyzwoleniu Goldbergowie mieszkali krótko w Polsce, potem przez Niemcy i Paryż wyemigrowali do Australii.

W Australii Aleksander Goldberg ożenił się z Janette Bromberg, która urodziła się w Warszawie, a po wojnie wyemigrowała do Melbourne. Tam przyszły na świat ich dwie córki. Następnie działalność Aleksandra Goldberga skoncentrowana była w Los Angeles, gdzie spędził krótki czas, zanim na początku lat dziewięćdziesiątych, po transformacji, Goldbergowie wrócili do Polski.

Pan Goldberg i jego rodzina są bardzo dumni, że mogli przyczynić się do powstania Muzeum Historii Żydów Polskich, które upamiętni bogatą historię Żydów w Polsce. 


Jesteśmy dumni, że mogliśmy przyczynić się do powstania tego wspaniałego Muzeum, które upamiętni bogatą historię Żydów w Polsce.

Janette i Aleksander Goldberg