Patronat POLIN
Zgłoszenia do 6.06.2022

Lato z jidysz na Muranowie oraz online

Kolorowa grafika z napisem 20. Międzynarodowe Seminarium Języka i Kultury Jidysz
fot. Centrum Kultury Jidysz

Chcesz nauczyć się jidysz? A może spędzić kilka letnich dni w towarzystwie pasjonatów kultury żydowskiej? Fundacja Shalom wraz z Centrum Kultury Jidysz już po raz dwudziesty organizuje Międzynarodowe Seminarium Języka i Kultury Jidysz w samym centrum Muranowa. Chętni mogą brać udział w zajęciach online lub zapisać się na krótki kurs stacjonarny.

Projekt jest inicjatywą Gołdy Tencer, założycielki Fundacji Shalom i dyrektor Teatru Żydowskiego. Organizatorzy tradycyjnie przewidzieli intensywną, codzienną naukę języka na czterech poziomach zaawansowania oraz wiele atrakcji do wyboru: warsztaty dla historyków, konwersacje jidyszowe, wykłady. Wśród prowadzących znaleźli się m.in. Philip Schwartz, Agata Reibach, Magdalena Kozłowska, Natalia Krynicka, Karolina Szymaniak.

– Jidysz to dla nas klucz do przeszłości, bez której trudno przecież zrozumieć to, co nas otacza – podkreśla koordynatorka programu Michalina Jadczak. – Widać to zawsze podczas naszych zajęć, kiedy studenci i studentki tropią ślady przeszłości w rękopisach, kronikach, księgach pamięci. Tworzą też swoje własne historie, czytając i interpretując na nowo jidyszową literaturę, pisząc piosenki, nawiązując przyjaźnie w jidysz, po prostu żyjąc w tym języku przez trzy tygodnie zajęć i niosąc to doświadczenie dalej w świat. W ten sposób język mniejszości staje się tu bezpieczną przestrzenią dla wszystkich uczestników i uczestniczek, mostem między przeszłością a przyszłością.

Organizatorzy przygotowali również krótszy stacjonarny kurs dla osób, które chcą nauczyć się alfabetu i podstaw języka. Zajęcia potrwają od 4 do 8 lipca. Każdego dnia przez 2 godziny lektorka Aleksandra Gluba zaprosi uczestników do poznawania języka Żydów aszkenazyjskich. To propozycja dla tych, których ciekawi kultura żydowska i chcieliby spędzić kilka dni z osobami o podobnych zainteresowaniach.

Chętni będą mogli też wziąć udział w warsztatach kulinarnych, teatralnych i muzycznych oraz wspólnie przygotować kolację szabatową.

Koszt kursu wynosi od 2 tys. zł za pełny program seminarium online do 600 zł za pojedynczy kurs dwutygodniowy na wyższym poziomie zaawansowania. Koszt kursu stacjonarnego to 500 zł. 

Organizatorem seminarium jest Fundacja Shalom.

Patronem projektu jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.