Spotkanie
7.03.2021 - online

Meet the Family: Abraham Joshua Heschel

A table of information about the meeting, with the Abraham Heschel's photograph
fot. Public domain (Library of Congress/Wikimedia Commons)

Susannah Heschel w rozmowie z Barbarą Kirshenblatt-Gimblett opowie o swoim ojcu Abrahamie Joshua Heschelu, jednym z najważniejszych żydowskich teologów i filozofów XX wieku, niestrudzonym sojuszniku M. L. Kinga Jr. w walce o równouprawnienie.

  • Premiera: 7 marca (niedziela), godz. 20.00 CET, 14.00 EST / 11:00AM PST, 9:00PM Izrael
  • Spotkanie na żywo prowadzone po angielsku (nagranie zaczyna się po 4 minutach i 28 sekundach)

"Meet the family" to cykl rozmów online z potomkami wybitnych polskich Żydów. Te pasjonujące spotkania przygotowuje i prowadzi prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett – główna kuratorka wystawy stałej Muzeum POLIN. Co miesiąc poznajemy losy innej postaci i jej dokonania przez pryzmat rodzinnych wspomnień i doświadczeń młodszych pokoleń.

Zapraszamy na kolejną rozmowę cyklu „Meet the Family” poświęconą Abrahamowi Joshua Heschelowi, wybitnemu myślicielowi, przyjacielowi Martina Lutra Kinga Jr., którego aktywnie wspierał w ruchu praw obywatelskich. Jego córka, Susannah Heschel opowie, jakie znaczenie ma dla niej spuścizna ojca i jaki wpływ ma na dzisiejszy świat. 

Spotykamy się w 56. rocznicę marszu w mieście Selma, w którym rabin Heschel szedł razem z M. L. Kingiem. To najlepszy moment, by zgłębić i zastanowić się nad myślą i dokonaniami bohatera tej odsłony „Meet the Family”. Rozmowa o jego wciąż aktualnej spuściźnie poprzedza Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową 21 marca.

"Few of us realize that racism is man’s gravest threat to man, the maximum of hatred for a minimum of reason, the maximum of cruelty for a minimum of thinking." – Abraham Joshua Heschel

Cykl "Meet the Family" jest częścią całorocznego programu "Dziedzictwo" organizowanego przez Muzeum POLIN w 2021 roku. Głównym elementem programu jest otwarcie nowej galerii wystawy stałej muzeum, która prezentuje dwudziestu sześciu polskich artystów, działaczy, naukowców, czy finansistów żydowskiego pochodzenia. Ludzi, którzy zmienili nie tylko swój kraj, ale odcisnęli piętno na losach świata.

Cykl rozmów "Meet the Family" poszerza grono tych wybitnych postaci o kolejnych bohaterów, których dokonania i życiorysy stanowią wyjątkowy wkład w historię ludzkości. Ich potomkowie opowiedzą o tym, jak ich rodzice lub dziadkowie pokonywali ograniczenia i nie ustawali w dążeniu do celu, biorąc przy tym odpowiedzialność za siebie i innych. Mamy nadzieję, że historie tych wyjątkowych osób będą dla nas źródłem inspiracji.

Barbara Kirshenblatt-Gimblett jest Główną kuratorką wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, na stanowisku imienia Ronalda S. Laudera, profesor emerytowana na Uniwersytecie Nowojorskim. Autorka między innymi książek: “Destination Culture: Tourism, Museums, and Heritage”; “Image Before My Eyes: A Photographic History of Jewish Life in Poland, 1864–1939” (z Lucjanem Dobroszyckim), i “They Called Me Mayer July: Painted Memories of Jewish Life in Poland Before the Holocaust” (z Mayerem Kirshenblattem). Otrzymała honorowe doktoraty z Jewish Theological Seminary of America, na Uniwersytecie w Hajfie i Uniwersytecie Indiany. Członkini Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk. Otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. W 2020 została laureatką Nagrody im. Dana Davida. Jest członkinią rady Council of American Jewish Museums, Muzeum Żydowskiego w Wiedniu, Muzeum Żydowskiego w Berlinie oraz Żydowskiego Muzeum i Centrum Tolerancji w Moskwie, doradza przy projektach muzealnych na Litwie, Białorusi, w Albanii, Izraelu i Stanach Zjednoczonych.

Susannah Heschel jest profesorką, kierowniczką programu Studiów Żydowskich w Dartmouth College w USA. Jest autorką książek „Abraham Geiger i żydowski Jezus”, „Jezus aryjski: Teologowie Chrześcijańscy i Biblia w nazistowskich Niemczech”, oraz „Jüdischer Islam: Islam i jüdisch-deutsche Selbstbestimmung”. Jest współredaktorką, wraz z Umarem Ryadem, książki „ Muzułmańska recepcja europejskiego orientalizmu”. W czasie studiów redagowała jedną z pierwszych książek na temat żydowskiego feminizmu; dziś teoria feministyczna nadal inspiruje jej badania. Wspólnie z Sarah Imhoff pracuje aktualnie nad książką pt. „ Studia żydowskie i kwestia kobiet”. Otrzymała cztery honorowe tytuły, była stypendystką Fundacji Carnegie, Fundacji Forda, Narodowego Centrum Humanistycznego, Fundacji Guggenheima i Wissenschaftskolleg zu Berlin.

Abraham Joshua Heschel (1907-1972), (1907-1972), potomek dwóch znanych dynastii chasydzkich, urodził się w Warszawie. Po otrzymaniu tradycyjnego żydowskiego wykształcenia, wyjechał na studia do Berlina, gdzie w 1934 obronił doktorat na temat biblijnych profetów. W 1937 Martin Buber powołał go jako swego następcę we frankfurckim Jüdische Lehrhaus. Jednak w październiku 1938 A. J. Heschel został wydalony wraz z innymi Żydami przez nazistów do Polski. Przez kilka miesięcy nauczał w warszawskim Instytucie Studiów Judaistycznych. W 1939 r. wyjechał do Anglii, a stamtąd w 1940 do Stanów Zjednoczonych. Od 1945 do śmierci w 1972 r. był profesorem żydowskiej etyki i mistycyzmu w Jewish Theological Seminary w Nowym Jorku. Opublikował liczne prace dotyczące tematów, takich jak religijność Żydów Europy wschodniej, symbolizm religijny, idea człowieczeństwa w myśli żydowskiej, współczesne kwestie moralne i polityczne. Pisał po niemiecku, hebrajsku, w jidysz i po angielsku. A. J. Heschel jest jednym z najwybitniejszych myślicieli żydowskich XX wieku, a także wybitnym znawcą teologii judaizmu. Cieszył się dużym autorytetem wśród Amerykanów o różnych wyznaniach nie tylko ze względu na jego prace, ale także z powodu zaangażowania w ruchy propagujące pokój i prawa obywatelskie. Wspierał zaprzyjaźnionego z nim Martina Luthera Kinga w walce o równouprawnienie, wywarł też poważny wpływ na dialog chrześcijańsko-żydowski.

Wiecej o Abrahamie Joshua Heschelu na myjewishlearning.com oraz tikkun.org >>

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl