Film
Oglądaj do 1.04.2021

Muranów: archiwum ciała - wideo

W listopadzie i grudniu 2020, w okresie głębokiego lockdownu i zamknięcia instytucji kultury, Muzeum POLIN zaprosiło mieszkańców i mieszkanki Muranowa oraz osoby interesujące się historią osiedla do udziału w cyklu warsztatów "Muranów: archiwum ciała".

  • Premiera filmu: 14 lutego (niedziela), godz. 15.00
  • Wideo będzie dostępne online do 1 kwietnia 2021

Projekt zakładał odejście od tradycyjnego rozumienia "archiwum" jako zbioru materialnych artefaktów, na rzecz poszukiwania doświadczeń i przeżyć własnych oraz poprzednich pokoleń, które zapisują się w naszych ciałach - a także prób ich nazywania. W procesie prowadzonym przez choreografki Weronikę Pelczyńską i Magdę Fejdasz staraliśmy się odnaleźć najpierw jednostkową, a następnie stworzyć wspólną opowieść o doświadczaniu miejsca o złożonej historii, jakim jest Muranów.

Ze względu na lockdown warsztatowa praca choreograficzna odbywała się za pośrednictwem platform wirtualnych, w domowych przestrzeniach. Uczestnicy i uczestniczki projektu spotkali się w wieńczącym wspólny proces video, któremu za scenografię posłużyła tymczasowo zamknięta dla publiczności wystawa Tu Muranów.

W dyptyku filmowym, jaki powstał w wyniku wspólnej pracy, gesty performerów i performerek oraz fragmenty ich narracji wchodzą w dialog z ekspozycją, dopisując do niej kolejną warstwę znaczeń - archiwum cielesne.

Część I dyptyku, "Sztafeta", zasadza się na etiudach choreograficznych, które poprzez ciało i narrację oddają doświadczenie muranowskiej przestrzeni, eksplorowanej indywidualnie przez uczestników i uczestniczki w trakcie trwania projektu.

Część II, "Podwórko", spotyka się wokół gestów i narracji związanych z wybranymi przez uczestników i uczestniczki konkretnymi miejscami - bliskimi im podwórkami Muranowa i wyobrażeniem drzew, które by tam zasadzili. Częścią tego nagrania jest również impresja na temat bycia widzianą/widzianym i prezentowania się podczas spotkań wirtualnych.

Zespół projektu:

  • Koncepcja, choreografia: Weronika Pelczyńska, Magda Fejdasz
  • Kamera, montaż: Patryk Grochowalski 
  • Muzyka: Jakub Słomkowski
  • Współpraca merytoryczna: Aleksandra Janus
  • Kuratorka: Ewa Chomicka/ Muzeum POLIN
  • Współpraca produkcyjna: Magda Konopka/ Muzeum POLIN

Performerzy i performerki:

  • Ewa Bakalarska, Monika Czajkowska, Ewa Chomicka, Magda Fejdasz, Aleksandra Grabarz, Aleksandra Kulesza, Justyna Laskowska-Otwinowska, Justyna Orzechowska, Anna Paszek, Maria Pawlak, Weronika Pelczyńska, Marta Polak, Ewa Pytka, Weronika Regosz, Karolina Sawicka, Agnieszka Skiba, Urszula Strych, Monika Szpunar, Jan Taraszkiewicz, Irena Wiesiołek, Anna Wiśniewska, Karolina Wiśniewska, Renata Wołowiec, Łukasz Wójcicki, Magdalena Zaczek.

 

Wydarzenie towarzyszące wystawie "Tu Muranów", którą do 22 marca 2021 można oglądać w Muzeum POLIN.

 

Partner projekcji online: Centrum Teatru i Tańca w Warszawie

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl