Wykład
12.11.2020 - ONLINE

Murarze i windziarki. Herosi na rusztowaniach

Przyjrzymy się mitowi muranowskich przodowników pracy - robotnika-herosa i socjalistycznej robotnicy. Poznamy bohaterów propagandowych czytanek - budowniczych i inżynierów oraz wybrane herstorie podejmując wątek kobiecy. Zapoznamy z sylwetkami pierwszych mieszkańców oraz podążymy śladami pionierskich czasów Muranowa w literaturze i filmie.

"Lud wejdzie do Śródmieścia" - głosił szyld nad bramą wiodącą do Muranowa, na tle którego nowi mieszkańcy odbierali od władz klucze do mieszkań. Muranów, przedstawiony w ten sposób w filmie "Przygoda na Mariensztacie", miał być nie tylko osiedlem-pomnikiem getta, jak chciał jego projektant, lecz również pierwszym, największym osiedlem robotniczym w centrum Warszawy, antytezą gęsto zabudowanych ulic przedwojennej Dzielnicy Północnej.

Podczas wykładu przyjrzymy się rywalizacji muranowskich przodowników pracy oraz konkurencji z innymi budowami socjalizmu - m.in. z Nową Hutą. Dowiemy się, kto bił rekordy produktywności na Muranowie i wygrywał wyścigi racjonalizatorskie.

Beata Chomątowska - pisarka, autorka m.in. "Betonii" (nominowanej do Nagrody Literackiej Gdynia), powieści "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie", "Stacji Muranów". Jej najnowsza, powieściowa książka ukaże się wiosną 2021 r. Prezeska Stowarzyszenia Stacja Muranów, współautorka wystawy "Tu Muranów" w Muzeum POLIN. Okazjonalnie prowadzi spacery architektoniczne po Muranowie.

Wydarzenie realizowane w ramach programu towarzyszącego wystawie "Tu Muranów".

 

Wydarzenie w ramach programu "BudujeMy! Rocznica Odbudowy Warszawy"

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl