Muzeum

Nominacja dla Muzeum POLIN w konkursie "Museums in short 2019"

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN otrzymało nominację w międzynarodowym konkursie "Museums in short 2019" w kategorii "Storytelling" za film: "Obcy w domu. Kim jesteś bez przyjaciół". W konkursie przyznawane są dwie nagrody, jedna od jury oraz druga, od internautów. Wyniki poznamy 10 grudnia.

Internauci mogą głosować online do 8 grudnia. Zachęcamy do głosowania >>

Film powstał w ramach programu naukowo-edukacyjnego "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68", którego głównym punktem była pokazywana w 2018 roku wystawa czasowa o tym samym tytule.  Odwiedziło ją blisko 117 000 osób.

Dał początek kampanii informacyjnej o wydarzeniach marcowych, które doprowadziły do emigracji blisko 13 000 polskich Żydów zmuszonych do wyjazdu z Polski. Film miał na celu uświadomieniu młodzieży jak mógłby wyglądać ich świat, gdyby nagle stracili przyjaciół.

Film opublikowany został 19 czerwca 2017 roku w 50. rocznicę przemówienia Władysława Gomułki w Sali Kongresowej podczas którego padły znamienne słowa o 5 kolumnie.

W centrum Warszawy widzimy dobrze bawiącą się grupę przyjaciół. Podróżując po Warszawie trafiają do remontowanej Sali kongresowej Pałacu Kultury i Nauki, w którym 50 lat wcześniej zostało wygłoszone antysemickie przemówienie pierwszego sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki.  Z głośników dają się słyszeć fragmenty archiwalnego przemówienia. Co jakiś czas znika jeden z przyjaciół. Wreszcie ostatni z nich trafia na widownię Sali Kongresowej i zostaje sam z dźwiękami przemówienia. Zostaje z pytaniem: Czy wiesz jak to jest, nagle czuć się obcym we własnym domu?