Muzeum

Nominowani do Nagrody POLIN 2020: Agnieszka Mysakowska

fot. Maciek Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Agnieszka Mysakowska jest nauczycielką historii w II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu i Liderką Dialogu w Forum Dialogu. Jest również absolwentką Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście Yad Vashem z zakresu historii Żydów europejskich, Holokaustu oraz edukacji międzykulturowej.

Uczy dzieci i młodzież z powiatu wieluńskiego o losach i kulturze dawnych żydowskich sąsiadów. Poprzez liczne inicjatywy i wycieczki szkolne do Izraela oraz współpracę z The Jewish Organization of Wielun in Israel, młodzi Polacy i ich żydowscy przyjaciele dostrzegają, jak ważna jest droga wzajemnego zrozumienia i wspólnego postrzegania przeszłości, jak wielka jest siła dialogu.

Agnieszka Mysakowska wraz z grupą zdobyła w 2015 roku I miejsce w konkursie Szkoły Dialogu na projekt upamiętniający lokalną społeczność żydowską. Od tego czasu prowadzi Szlak Wieluńskich Żydów, który łączy przeszłość z teraźniejszością. Jest inicjatorką obchodów rocznic likwidacji getta w Wieluniu i stworzenia muralu upamiętniającego społeczność żydowską. Zaprojektowała również tabliczkę i wspólnie z Burmistrzem odsłoniła ławeczkę Ireny Sendlerowej. Jest przewodniczką dla odwiedzających miasto Potomków.

Co roku organizuje Listopadowe Światło Pamięci na cmentarzu żydowskim w Wieluniu, przywracając pamięć o byłych mieszkańcach miasta, którzy współtworzyli jego historię. Zainicjowała również trzy  edycje Wieluńskich Dni Kultury Żydowskiej, wciągając w to wiele lokalnych instytucji. Za swoją działalność na rzecz utrwalania pamięci o społeczności żydowskiej została nominowana do Nagrody Ireny Sendlerowej “Za naprawianie świata”.

Załączniki:
  • Transkrypcja filmu z Agnieszką Mysakowską [.txt]
    Pobierz plik 2.55 KB / TEXT/PLAIN