Muzeum

Nominowani do Nagrody POLIN 2020: Justyna Biernat

fot. Maciek Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Justyna Biernat jest założycielką Fundacji Pasaże Pamięci. Od wielu lat chroni pamięć o tomaszowskich Żydach, działając na polu kulturalnym i naukowym. Realizuje projekty edukacyjno-artystyczne, prowadzi spacery śladami tomaszowskiego getta, pisze artykuły naukowe, utrzymuje stały kontakt z potomkami tomaszowskich Żydów. Na stronie Pasaży Pamięci publikuje dwujęzyczne teksty poświęcone żydowskiej historii Tomaszowa Mazowieckiego.

Swoje działania w edukacji przez sztukę kieruje do grup wielopokoleniowych. Powstające pod jej pedagogicznym okiem spektakle, czytania performatywne, muzyczne audio-przewodniki, teksty dramatyczne, baśnie są dziełem wielu twórców – bliska jest jej idea pracy angażującej odbiorców. Praca ta zawsze odnosi się do materiałów historycznych, które uczestnicy warsztatów kompilują z własnymi, rodzinnymi archiwaliami.

Justyna Biernat spotyka się również z najstarszymi mieszkańcami miasta i gromadzi ich opowieści o przedwojennym, zróżnicowanym etnicznie Tomaszowie. Dodatkowo wraz z Fundacją opublikowała trzy książki: "Sen o teatrze. Listy z tomaszowskiego getta" (dokonała edycji listów Lutka Orenbacha), "Echa Zagłady. Fragmenty pamiętnika" Miry Ryczke-Kimmelman (przygotowała wstęp i opracowała polskie wydanie wspomnień autorki) oraz "Czarne sylwetki. Przewodnik po tomaszowskim getcie/Black silhouettes. Guide to the Tomaszów Mazowiecki ghetto" (opracowała pierwsze wydanie przewodnika wraz z mapą getta)

Załączniki:
  • Transkrypcja filmu z Justyną Biernat [.txt]
    Pobierz plik 2.4 KB / TEXT/PLAIN