Muzeum

Nominowani do Nagrody POLIN 2020: Stowarzyszenie Krotochwile

fot. Maciek Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Stowarzyszenie Krotochwile powstało w 2012 roku i aktywnie dba o zachowanie lokalnego dziedzictwa żydowskiego w Wielkopolsce. Zajmuje się popularyzacją wiedzy o historii i kulturze żydowskiej, prowadząc projekty edukacyjne skierowane do młodzieży i dorosłych.

W sierpniu br. członkowie Stowarzyszenia wraz z wolontariuszami rozpoczęli pierwszy etap inwentaryzacji jednego z kilku żydowskich cmentarzy zachowanych w Wielkopolsce - cmentarza w Koźminie Wielkopolskim. Podczas inwentaryzacji zidentyfikowano 511 miejsc pochówku i dokładnie opisano ponad 300 nagrobków. Efekty prac publikowane są na prowadzonej przez Stowarzyszenie stronie jewishwlkp.pl.

Od początku istnienia Stowarzyszenie organizuje Simchat Chajim Festival, podczas którego za pomocą wydarzeń kulturalnych - koncertów, spektakli, wystaw czy spotkań literackich - przypomina dawne społeczności żydowskie wielkopolskich miasteczek. Obecnie członkowie Stowarzyszenia pracują nad filmem dokumentalnym o Nathanie Mośkiewiczu - ostatnim mieszkańcu Koźmina żydowskiego pochodzenia, który przeżył Holokaust i powrócił do rodzinnego miasta.

Inspirując się wielokulturową przeszłością regionu, Stowarzyszenie Krotochwile nie działa w jednym miejscu - podejmowane aktywności mają miejsce w Poznaniu, Koźminie Wielkopolskim, Krotoszynie, Jarocinie, Buku i wielu innych mniejszych miejscowościach Wielkopolski.

Załączniki:
  • Transkrypcja filmu ze Stowarzyszeniem Krotochwile [.txt]
    Pobierz plik 3.22 KB / TEXT/PLAIN