Nie poddamy się lękowi i nienawiści!

Przeczytaj oświadczenie Barbary Kirshenblatt-Gimblett, Wiceprezydentki Towarzystwa Amerykańskich Przyjaciół Muzeum POLIN, w sprawie ataku terrorystycznego w Sydney.

Drodzy przyjaciele,

podobnie jak Wy pozostaję w głębokim szoku wywołanym wiadomością o zbrodniczym ataku na Żydów świętujących Chanukę w Sydney. Zostali brutalnie zaatakowani tylko dlatego, że są Żydami.

W tych tragicznych chwilach nasze myśli są z rodzinami i bliskimi zamordowanych, rannych oraz tych straumatyzowanych niepojętą skalą przemocy i nienawiści. Składamy im wyrazy naszego najgłębszego współczucia.

Historia Żydów uczy nas, że to właśnie w najczarniejszych momentach najjaśniej świeci światełko nadziei. Chaim Kaplan zanotował w swoim dzienniku podczas święta Chanuka w 1940 roku w warszawskim getcie:

Polscy Żydzi są uparci—wróg ustanawia nowe prawa, ale oni ich nie przestrzegają. Oto tajemnica naszego ocalenia.

To właśnie ten cichy acz niezłomny opór—niezgoda na uleganie strachowi i nienawiści—stanowi fundament misji Muzeum POLIN.

Jednym z głównych czynników motywujących moje wieloletnie zaangażowanie w tworzenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN było przeciwdziałanie antysemityzmowi. Wierzę, że poprzez opowiadanie naszej historii dokonujemy procesu samookreślenia i stoimy na straży własnej godności. To jeden z głównych powodów, dla których Muzeum POLIN opowiada o tysiącletnich dziejach Żydów na ziemiach polskich.

Zapewniam członków społeczności żydowskiej w Sydney oraz w każdym innym zakątku naszego globu—jesteśmy z Wami! Będziemy dalej wypełniać naszą misję—dla Was, z Wami, ku Waszej pamięci.

Z poważaniem

Barbara Kirshenblatt-Gimblett

Główna Kuratorka Wystawy Stałej Muzeum POLIN

Wiceprezydentka Towarzystwa Amerykańskich Przyjaciół Muzeum POLIN