Wydarzenie

Zoom na Polin – Noc Muzeów 2015

Kolejka przed Muzeum POLIN podczas Nocy Muzeów.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Uczestników Nocy Muzeów zaprosimy m.in. na dwie wystawy fotograficzne, włączymy w proces powstawania fotografii, postaramy się na wybranych przykładach odczytać ich znaczenia, zastanowimy się także nad rolą fotografii i fotografa w kształtowaniu obrazów grup mniejszościowych.

WYSTAWA STAŁA, 19.00–1.00

Wystawa stała Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN opowiada pasjonująca historię, która zaczęła się w średniowieczu i trwa do dziś. Wyrusz z nami w podróż w czasie! Na wystawie „1000 lat historii Żydów polskich” poznasz odpowiedzi na pytania: skąd i kiedy Żydzi pojawili się w Polsce? W jaki sposób ten kraj stał się domem największej społeczności żydowskiej na świecie, jak przestał nim być i jak odradza się tu życie żydowskie?

W czasie tej niezwykłej wyprawy zanurzysz się w historii opowiadanej poprzez filmy, dźwięki, obrazy i zdjęcia. Poznasz ludzi sprzed wieków i z czasów całkiem niedawnych. Obejrzysz historyczne dokumenty i przedmioty, a w niektórych zdarzeniach i czynnościach sprzed lat weźmiesz udział osobiście! Zrozumiesz, dlaczego historia polskich Żydów jest integralną częścią historii Polski, a historia Żydów nie jest kompletna bez polskiego rozdziału.

Muzeum POLIN powstało w symbolicznym miejscu Warszawy: w centrum dzielnicy zamieszkałej kiedyś w olbrzymiej większości przez Żydów, a w czasie wojny przekształconej przez niemieckich okupantów w getto. Zbudowane naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta jest jego symbolicznym uzupełnieniem: pomnik upamiętnia męczeństwo i śmierć polskich Żydów, muzeum zaś przypomina, jak żyli. Dlatego właśnie Muzeum POLIN jest muzeum życia.

Uwaga: na wystawę stałą będzie można wchodzić do godz. 23!

WYSTAWY CZASOWE, godz. 19.00–1.00

ROMAN VISHNIAC: FOTOGRAFIA, 1920–1975

Wystawa jest próbą całościowego spojrzenia na twórczość fotograficzną Vishniaca, począwszy od jego wczesnych lat w Berlinie aż po powojenny okres w Ameryce. Eksponowane prace pochodzą z archiwum Romana Vishniaca w International Center of Photography. Są one wprowadzeniem do bogatego, liczącego ponad 30 tysięcy obiektów zbioru, obejmującego m.in. odkryte niedawno historyczne odbitki, rzadkie materiały filmowe, odbitki stykowe, korespondencję osobistą oraz wydruki wielkoformatowe wykonane na podstawie zdigitalizowanych w ostatnich latach negatywów.

MOI ŻYDOWSCY RODZICE, MOI POLSCY RODZICE, godz. 19.00–01.00

Wystawa czasowa przedstawiająca unikalne świadectwa i relacje przytaczane po latach przez osoby uratowane jako dzieci z warszawskiego getta. Fotografie ocalonych (autorstwa Macieja Śmiarowskiego) oraz ich nagrane na filmach relacje prezentujemy z okazji 72. rocznicy powstania w warszawskim getcie. Przedstawione historie są dowodem zwycięstwa życia nad śmiercią, ocalenia części żydowskiego świata dzięki odwadze ludzi, którzy kiedyś podjęli niezwykle trudne decyzje.

Wystawa zorganizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Dzieci Holokaustu.

INSTALACJA MULTIMEDIALNA – POKAZ I WARSZTATY, godz. 19.00–24.00

Na ścianach muzeum rozbłyśnie barwny kolaż mieniących się niczym w kalejdoskopie obrazów.

Wykorzystamy techniki fotograficzne i plastyczne: będziemy malować i rysować na kliszach, tworzyć wycinanki z kolorowych folii, stworzymy barwny kolaż, który wprawimy w ruch na pofalowanych ścianach muzeum. Potraktujmy to jak grę, zabawę z iluzją świata fotografii.

Wszystko to, co stworzymy, natychmiast  pojawi się w naszej świetlnej instalacji. Uczestnicy warsztatów będą jej współautorami.

Warsztaty poprowadzi Sylwester Łuczak  – artysta multimedialny zajmujący się filmem, fotografią, projekcjami slajdowymi i wideo, a przede wszystkim łączeniem tych wszystkich dziedzin sztuki wizualnej w realizacjach scenografii, instalacjach i projekcjach multimedialnych. 

NEGATYW/POZTYW – FOTOGRAFICZNE ATELIER, GODZ. 19.30–01.00

W zaaranżowanym studio staniemy po obu stronach aparatu, by poczuć się jak zawodowy fotograf lub bohater niezwykłej sesji. Wspólnie przejdziemy też przez proces powstawania zdjęć. Fotograficzne atelier stworzymy wraz z Akademią Fotografii od lat zajmująca się kształceniem pasjonatów.

FOTOFILMY

Roman Vishniac, przemieszczając się po Europie i Ameryce, portretował nie tylko ludzi, ale również miasta. Próbował uchwycić ich tempo, atmosferę, architekturę. W Noc Muzeów za pomocą ruchomych obrazów przeniesiemy się do trzech metropolii najważniejszych dla jego twórczości. Tam, w Moskwie, Berlinie, Nowym Yorku Vishniac kadrował rzeczywistość.

  • godz. 20.00, „Berlin. Symfonia wielkiego miasta”, reż. Walter Ruttmann, 1927, 65 min.
  • godz. 21.30, „Człowiek z kamerą”, reż. Dżiga Wiertow, 1929, 68 min.
  • godz. 23.00, „Nowojorska ulica w obiektywie”, reż. Cheryl Dunn, 2013, 83 min.

INNY W OBIEKTYWIE – SPOTKANIA Z FOTOGRAFAMI I FOTOGRAFKAMI, 19.30–20.30, 21.00–22.00, 22.30–23.30

W trakcie wieczoru będzie można spotkać się z fotografami i fotografkami, którzy w swoich dziełach uwieczniają członków grup mniejszościowych. Wspólnie zastanowimy się nad rolą fotografii w procesie kształtowania wyobrażeń o przedstawicielach mniejszości.

Godziny spotkań: 
 
  • 19.30-20.30 spotkanie z Piotrem Wójcikiem, autorem cyklu fotografii na temat Romów
  • 21.00-22.00 spotkanie z Moniką Redzisz, autorką projektu „Przeciętni”
  • 22.30-23.30 spotkanie z Karoliną Bregułą, autorką projektu „Niech nas zobaczą”

WARSZTATY RODZINNE Z LUKSOGRAFII, 19.30–21.00

Fotografować umie każdy. Wyciągamy smartfon lub tablet i… pstryk! Ale czy fotografowaliście kiedyś, nie używając do tego aparatu? Rodzinne warsztaty z luksografii są świetną okazją, by spróbować.

Na materiale światłoczułym będziemy umieszczać różne przedmioty związane z religią i tradycją żydowską, tworząc z nich własne kompozycje. Po jego naświetleniu otrzymamy niezwykłe fotografie. Taka technika nosi nazwę luksografii.

Zapraszamy dzieci w wieku 510 lat wraz z opiekunami. Wstęp wolny. 

Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu przez Boeing.

NASZ ALBUM RODZINNY – KONSULTACJE Z EKSPERTAMI, 20.00–23.00

W każdej rodzinie przechowywane są stare rodzinne zdjęcia. Często nawet nie pamiętamy, kogo przedstawiają, gdzie i kiedy zostały zrobione. Pomimo to stanowią dla nas cenne pamiątki, a czasem wręcz rodzinne relikwie.

Jeśli chcecie zachować je dla swoich dzieci i wnuków, zapraszamy do Centrum Informacyjnego Muzeum POLIN na dyżury naszych muzealnych ekspertów zajmujących się fotografią. Konserwator papieru odpowie na pytania dotyczące zabezpieczenia i przechowywania zdjęć, a specjalista od digitalizacji nie tylko wytłumaczy, ale również pokaże, jak zrobić cyfrowe kopie fotografii. Zachęcamy do przynoszenia własnych zdjęć.

CENTRUM INFORMACYJNE – MUZEUM POLIN, 19.00–01.00

Centrum Informacyjne zaprasza wszystkich zainteresowanych historią własnej rodziny, przeszłością swojego miasta rodzinnego lub szeroko pojętą historią Żydów polskich. Dzięki dostępnym bazom danych, mapom, książkom, prezentacjom multimedialnym każdy chętny będzie mógł odnaleźć interesujące go informacje i materiały historyczne.

W Noc Muzeów, tak jak na co dzień, w Centrum Informacyjnym można spotkać się z pracownikami Muzeum, którzy pomogą Wam w Waszych badaniach historycznych i genealogicznych.  

RODZINNA GRA MUZEALNA, 19.30–21.30

Jak wygląda ściana krzywoliniowa? Gdzie znajduje się najniższy punkt w Muzeum POLIN? Co to jest bejt knesset i gdzie w budynku się znajduje? Czym jest Biblia Hebrajska i jak brzmi jej pierwsze zdanie? 

Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te i inne pytania, obejrzeć budynek Muzeum POLIN i zwiedzić go w nietypowy sposób, wchodząc do zakamarków niedostępnych na co dzień dla zwiedzających, weźcie udział w rodzinnej grze muzealnej! Waszym głównym zadaniem będzie zdobywanie informacji na temat samego budynku, wystawy stałej oraz wystaw czasowych. Czeka Was mnóstwo emocji!

Zapraszamy dzieci w wieku 510 lat wraz z opiekunami. Wstęp wolny.

Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu przez Boeing.

WARSZTATY RODZINNE Z BARWIENIA FOTOGRAFII, 19.30–23.00

Zastanawialiście się kiedyś, jak naprawdę wyglądał świat uwieczniony na czarno-białych fotografiach? Jakie kolory dominowały na ulicach miast, jakie odcienie zieleni miały liście na drzewach w słoneczny dzień i jak bardzo niebieskie było niebo?

Na warsztatach będziecie mogli puścić wodze fantazji i pokolorować stare zdjęcia.

Wstęp wolny. Zapraszamy dzieci w wieku 510 lat wraz z opiekunami.

Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu przez firmę Boeing.

DOBRANOC MUZEUM – KONCERT, 24.00

BERYOZKELE to projekt prezentujący utwory w języku jidysz: przedwojenne kołysanki oraz pieśni nastrojem i tematyką związane z nocą, ciszą, snem. Wiele z nich było popularnych w Polsce i na Kresach Wschodnich na początku XX wieku i w okresie międzywojennym; inne z kolei to kompozycje u nas nieznane lub zapomniane. Teksty – czasem anonimowe, tradycyjne, czasem autorstwa konkretnych poetów – są świadectwem talentu przedwojennych twórców i bogactwa kultury jidysz.

Wokalistka Ola Bilińska pod okiem jidyszystki Anny Rozenfeld dokonała starań, by jak najpełniej odtworzyć to bogactwo z ogromną dbałością o brzmienie języka i interpretację. Za pomocą minimalistycznych środków muzycznych powołała z powrotem do życia te często ponadstuletnie kompozycje. Nadała im przy tym  współczesną, frapującą formę, wykorzystując do tego elektroniczne i akustyczne instrumenty.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. We wszystkich wydarzeniach możliwy jest udział osób niepełnosprawnych. Podczas Nocy Muzeów będzie otwarta restauracja muzealna