Wystawy
03.08.2020

Podcast do wystawy "Tu Muranów"

Zdjęcie ilustracyjne - wizerunek dziewczyny, widzanej z tyłu. Ma na głowie czapeczkę z napisem Muranów. Patrzy w kierunku miasta, przedstawionego przez czarno-białą fotografię. Jest to archiwalne zdjęcie Muranowa.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Od 27 lipca zapraszamy do słuchania podcastu "Tu Muranów". Wielogłosowa opowieść o historii warszawskiego osiedla, od czasów przedwojennych aż do współczesności towarzyszy niedawno otwartej wystawie czasowej. Podcastu słuchajcie w poniedziałki na polin.pl, tokfm.pl, kanale muzeum na YouTube i Spotify.

W sześcioodcinkowym podcaście "Tu Muranów" o tej części Warszawy opowiadają świadkowie historii, współcześni mieszkańcy oraz osoby związane z warszawskim osiedlem. Wśród nich Halina Birenbaum – ocalona z Holokaustu polsko-izraelska pisarka i poetka, Krystyna Budnicka, pedagożka i świadek dramatu warszawskiego getta,  pisarz i publicysta Józef Hen czy Marian Marzyński – scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych.

Z dźwiękowej opowieści dowiecie się m.in.  jakimi dźwiękami tętniła przedwojenna Dzielnicy Północna, którędy udało się wyprowadzić z getta małego Mariana Kusznera oraz jak zmieniał się świat obserwowany przez dekady z okna zakładu tapicerskiego, który Franciszek Mielczarski prowadzi przy ulicy Zamenhofa. 
 
Autorem podcastu "Tu Muranów" jest Bartosz Panek, uznany autor reportaży i dziennikarz radiowy, laureat Prix Italia, jednego z najważniejszych wyróżnień dla twórców radiowych na świecie.

Nowe odcinki podcastu będą publikowane w  poniedziałki – od 27 lipca do 31 sierpnia – na polin.pl, tokfm.pl, kanale Muzeum POLIN na YouTube i Spotify oraz innych aplikacjach podcastowych.

Podcast powstał w ramach wystawy czasowej "Tu Muranów".

Listen to "Tu Muranów #1" on Spreaker.

>>>Listen to "#2 Moment przytulenia" on Spreaker.

 

Projekt "Przygotowanie elementów edukacyjnych do wystawy czasowej w Muzeum POLIN, poświęconej warszawskiej dzielnicy Muranów i jej mieszkańcom" jest realizowany we współpracy z Verein zur Förderung des Museums für Jüdische Geschichte in Polen e.V. z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.