Rocznica śmierci wybitnego reżysera Janusza "Kuby" Morgensterna

W kolekcji Muzeum POLIN znajduje się drewniana laska ze srebrną rękojeścią, jedna z pamiątek Janusza Morgensterna po zabitej w Zagładzie rodzinie. Przedmiot przekazała do muzeum po śmierci męża Krystyna Cierniak-Morgenstern, opowiadając historię przedmiotu.
Laska należała do części rodziny mieszkającej przed wojną w Oświęcimiu. Mieli ogród dokładnie w miejscu, w którym kilka lat później Niemcy wznieśli obóz zagłady. To tu przed wojną spotykała się latem szeroko rozgałęziona i mieszkająca w różnych częściach Europy rodzina, spędzając razem część wakacji. Przybywali krewni z Mikuliniec, jak rodzice Janusza Morgensterna, czy z Wiednia.
Podczas jednego z takich pobytów, w 1939 roku, laskę otrzymała od gospodarzy wiedeńska część rodziny. Jej członkowie usiłowali potem wydostać się z Austrii, ubiegając się o wizę angielską do Palestyny. Spakowali swój dobytek, w tym laskę. Kontener wysłali do bliskich przebywających już w Palestynie. Sami jednak nie zdołali wyjechać. Zginęli w Auschwitz, ironią losu – w pobliżu miejsca, gdzie niedawno spędzali lato, po którym pamiątką była otrzymana laska.
Przedmiot, tak jak inne rzeczy z austriackiego kontenera, zachował się w Izraelu. Janusz Morgenstern otrzymał laskę od krewnych swojej matki, Druksów, pod koniec życia i zawiesił na ścianie swojego domu na Żoliborzu.